Kilisede Van Gogh'un otoportresine benzeyen mumya bulundu!

İspanya’daki eski bir kilisede Van Gogh’un ünlü otoportresine inanılmaz derecede benzeyen bir mumya bulundu.

Kilisede Van Gogh'un otoportresine benzeyen mumya bulundu!

Gerçek adı bilinmeyen bu mumya, İspanya’nın Zaragoza kenti yakınlarındaki Quinto köyünde yer alan bir kilisenin restorasyonu sırasında bulunan 30 mumyadan biri.

 

Söz konusu mumyalar, ısıtma sisteminin değiştirilmesi için kilisenin tabanının kaldırıldığı 2011 yılında açılmıştı. Bazıları oldukça iyi korunmuş olan 30 mumya, kısmen açılmış tahta tabutların içinde bulundu. Tüm mumyalanmış bedenler, kilisenin şapelinde incelenmek üzere bekletildi. 2014 yılında nihayet mezarları incelemek üzere araştırmalar başlatıldı ve kazı alanında bir labaratuvar kuruldu.

 

Kazı direktörü Mercedes González, araştırma projesinin hala sürdüğünü, araştırmaya üçü çocuk toplam  beş mumyayla başladıklarını söyledi. Aşırı kuru toprak sayesinde doğal olarak mumyalanmış olan bedenler, üzerindeki kıyafetlere bakılarak 18. yüzyılın sonları ila 19. yüzyılın ortalarına tarihlendiriliyor. Bazı erkek mumyaların üstünde ise keşiş kıyafetleri var.

 

Gonzales; “İspanya’da insanların dini geleneklere göre gömülmesi çok yaygındı.” diyor.

 

Gerçek keşişler çıplak ayakla toprağa gömülürdü. Fakat buradaki mumyaların ayağında Aragon bölgesinde yaygın olan bir çeşit ayakkabı vardı. Araştırmacılar, buldukları mumyalarında ayağındaki ayakkabının samandan ve pamuktan yapıldığını, ayrıca köylüler tarafından giyildiğini söylüyor.

 

Kilisede bulunan mumyaların birçoğunun saçı ve sakalı hiç bozulmadan günümüze kadar kalabilmiş. Saç ve sakal, kuru ve bakterisiz ortamlarda son derece iyi bir şekilde korunabiliyor. Öldüğünde 40’lı yaşlarında olduğu tahmin edilen “Van Gogh” mumyası da saçı ve sakalı korunan mumyalar arasında. Fakat şu ana kadar hakkında çok az şey öğrenilebildi.

 

Gonzales, araştırmayı sürdürdüklerini ve “Van Gogh” mumyasının gerçek adının bulunup hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerini belirtti.

 

Arkeofili

mumya van gogh