Türk sinemasından bir yıldız daha kaydı!

Türk sinemasının başarılı oyuncularından olan, Zeki Müren'in "Berduş" filminde Filiz karakterini canlandıran ve Yanık Ömer, Izdırap Şarkısı, Yedi Köyün Zeynebi, Şehir Yıldızları gibi filmlerde rol akan Deniz Tanyeli 77 yaşında hayatını kaybetti.

Türk sinemasından bir yıldız daha kaydı!

Türk sinemasının başarılı oyuncularından Deniz Tanyeli, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Zeki Müren’in Berduş isimli filminde Filiz karakteri ile oynayan ve çok sayıda sinema filminde rol alan Türk sinemasının önemli oyuncularından Deniz Tanyeli, dün akciğer kanserinden vefat etti.

Asıl adı Efeminya Özmavridis olan Deniz Tanyeli, Aya Lefter Kurtuluş Rum Ortadoks Mezarlığı’nda toprağa verildi. Sanatçının 13 Ekim 2016 Perşembe günü hayatını kaybettiği öğrenildi.

Sanatçının ölümünü, Onur Akay Twitter hesabından duyurdu. 

DENİZ TANYELİ KİMDİR?

Kameraman Memduh Yükman ile evlendikten sonra sinemayı bırakan ve 1939 doğumlu olan sinema sanatçısı Deniz Tanyeli, Rum asıllı olup asıl adı Efeminya Özmavridis’tir. Tanyeli, 1952 yılında Yanık Ömer filmiyle sinemaya başlamıştı. Yollarımız Ayrılıyor, Izdırap Şarkısı, Meçhul Kadın, Yaşlı Gözler, Ana Hasreti, Kalbimin Şarkısı, Yayla Güzeli Gül Ayşe, Yedi Köyün Zeynebi, Şehir Yıldızları, Berduş gibi çok sayıda sinema filminde başrol oynadı.

deniz tanyeli