Mersin'de 60 bin lirayı ödeyemeyen köy satışa çıkarıldı!

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Mersin'in Erdemli İlçesi'ne bağlı Sarıkaya Köyü'nün satışa çıkarıldığını duyurdu. Sağlar, 2B arazileri için 60 bin lira olarak belirlenen ücreti ödemeyen vatandaşların, köyü satma kararı aldıklarını hatırlattı.

Mersin'de 60 bin lirayı ödeyemeyen köy satışa çıkarıldı!

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Mersin'in Erdemli İlçesi'ne bağlı Sarıkaya Köyü'nün satışa çıkarıldığını duyurdu. Sağlar, 2B arazileri için 60 bin lira olarak belirlenen ücreti ödemeyen vatandaşların, köyü satma kararı aldıklarını hatırlattı.

Fikri Sağlar,  Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Sarıkaya Köyü'nün, Şener Şen’in “Züğürt Ağa” filmini aratmayacak bir biçimde, köyün girişine “satılık” pankartı asılarak satışa çıkarıldığını söyledi. Sağlar, 2B arazileri için 60 bin lira olarak belirlenen ücreti ödemeyen vatandaşların, köyü satma kararı aldıklarını hatırlattı.

"AKP iktidarının sata sata bitiremediği ülkemizde şimdi de köyler satışa çıkarılmıştır" sözleriyle yaşananlara tepkisini dile getiren Sağlar, "Seçim bölgem Mersin Erdemli ilçesinin Sarıkaya Köyü satışa çıkarılmıştır. Bu mağduriyetin bir anca önce giderilmesi lazımdır" dedi.

Yanlışlığın düzeltilmesini isteyen Sağlar, şu bilgileri verdi:

"İddiaya göre, 2B arazilerine devletin belirlediği rakam; birinci bölge için 60 bin TL, ikinci bölge için 50 bin TL, üçüncü bölge içinse 38 bin TL olmuştur. Köylülerin bu rakamlarla arazileri satın almaları mümkün değildir. Yeniden fiyat tespiti yapılarak hatanın düzeltilmesini talep eden köylüler yerlerinden olmakla karşı karşıyadırlar. Bu bedellerle satıldığı takdirde araziler toplam 50-60 milyon TL’yi bulmaktadır. Köy 50-60 milyonu bırakın, 5 milyon TL’yi bile toplayacak kapasiteye sahip olmadığı bilinmektedir. Edinilen bilgilere göre bu arazilerin çoğunluğu kuru tarım arazileridir. Bu yüzden bu yanlışlığın düzeltilmesini gerekmektedir. Yine seçim bölgem Mersin, Erdemli İlçesinin  Üçtepe Köyü’nde yaşayan yurttaşlar da köyü toptan satmayı düşünmektedir. Dedelerinden kalma hazine arazileri için 2B kapsamında Maliyenin fahiş bedeller istemesi köylüleri canından bezdirmiştir."

SARIKAYA KÖYÜ, ZÜĞÜRT AĞA'DAKİ OLAYI ARATMIYOR

CHP'li Sağlar, Başbakan'dan şu sorulara yanıt istedi:

- 15 senelik iktidarınız boyunca bu ülkede sattığınız çok şey oldu. Şimdi sıra köylerde midir?

- Züğürt Ağa filminin trajedisini aratmayan Sarıkaya Köyünü satışa çıkarma iddiası doğru mudur?

- Satış fiyatına göre 50-60 milyon TL’yi bulan köyden 5 milyon TL’yi bile çıkaracak tarım kapasitesi yoktur. Buna rağmen bu fahiş bedel neden çıkarılmıştır?

- Köylülerimizin mağduriyetini gidermek adına bir adım atacak mısınız?

- Tarımı ve köylüyü destekleyen politikalarınız vatandaşlarımızın köylerini satmaya mecbur etmekle mi olacaktır?

mersin erdemli fikri sağlar sarıkaya köyü