Valilik'ten AKUT'a: 'Binayı boşaltın!'

İstanbul Valiliği, AKUT'un 15 yıldır kullandığı binanın boşaltılması emri verdi. AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, muhalif duruşları nedeniyle hedef alındıklarını belirterek "20 senesini dolduran AKUT’a hak etmediği şeyler yapılmak isteniyor. AKUT’un desteğini

Valilik'ten AKUT'a: 'Binayı boşaltın!'

İstanbul Valiliği, Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) Esentepe’de 49 yıllığına kiraladığı ve 15 yıldır da merkez olarak kullandığı binayı 15 gün içinde boşaltmasını istedi. Karara itiraz edeceklerini söyleyen AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, “AKP iktidarı bilinçli olarak AKUT’u hedef aldı. Bize kumpas kuruldu. Kamuoyunun desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Cumhuriyet'in haberine göre, yaşanların bir canlı yayında yapılan konuşmaların ardından gerçekleştiğini söyleyen Mahruki, “Yandaş bir kanala muhalif birisi olarak katıldım. Ege adalarının Lozan Antlaşması ile kaybedildiği tartışılıyordu. Bu söylenenlere karşı çıktım. Söylediklerim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmişim gibi bir algı yaratılarak büyütüldü" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür, Sanat Genel Koordinatörü Orhan Karakurt'un daha önce AKUT ekip liderlerini arayayarak, “Hiçbir destek alamayacaksınız. Genel merkezinizi dahi elinizden alacağız” gibi tehditlerde bulunduğunu belirten Mahruki, "Şu an iş çığırından çıkmış durumda. 20 senesini dolduran AKUT’a hak etmediği şeyler yapılmak isteniyor. AKUT’un desteğini engellemek, can kayıplarına yol açabilir” diye konuştu.

Valilikten AKUT’a gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Talep edilen söz konusu taşınmazın ön izni, irtifak hakkına dönüştürülemediğinden, söz konusu taşınmazı, yazımızın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde boş ve işgalsiz olarak idaremize teslim edilmesi, aksi halde 2886 sayılı kanunun 75. maddesi hükümleri uyarınca tahliye ettirilecektir.”

akut nasuh mahruki istanbul valiliği