Aşırı düzeyde kanser olma korkusu: Karsinofobi

Psikoonkolog Işıl Yıldız, kanser fobisini ve karsinofobi ile başa çıkmanın 7 yolunu anlattı.

Aşırı düzeyde kanser olma korkusu: Karsinofobi

Kanser olma korkusuyla baş edilebilir mi? Psikoonkolog Yıldız, karsinofobi ile baş etmenin mümkün olduğunu belirterek, en etkili 7 yöntemi şöyle sıralıyor:

1) KORKUNUZU DİLE GETİRİN

Kanser olma korkunuzu aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Onlarla konuşmak kaygınızı azaltmaya yardım edebilir.

2) VÜCUDUNUZU KANSER BELİRTİLERİ AÇISINDAN SÜREKLİ TAKİP ETMEYİN

Tüm insanlar belirli oranda kanser olma riski taşımaktadır fakat sırf bu yüzden çok fazla tetkik yaptırmak, belirli zaman aralıklarında yapılması gereken radyolojik görüntülemeleri hekiminizin talebi olmaksızın daha sık yaptırmak doğru değildir. Bu davranışlar korkuyu azaltmak yerine artırır.

3) KANSER HAKKINDA DOĞRU KAYNAKLARDAN BİLGİ EDİNİN

Bilmediğimiz şeyler bizi daha çok korkutur. Bu nedenle kanserin nasıl oluştuğu ve nasıl önlenebileceği ile ilgili araştırma yapın. Kanser hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinmek korkunun azalmasını sağlayabilir.

4) DÜZENLİ SAĞLIK KONTROLÜ YAPTIRIN

Yılda bir ya da iki defa sağlık kontrolü için hekime başvurup gerekli tetkikleri yaptırmak kanser korkunuzu azaltabilir.    

5) KANSERİ ATLATMIŞ İNSANLARLA KONUŞUN

Kanser hastalığını yaşamış insanlarla konuşmak ya da kanser hastaları için kurulan grupları sosyal medyadan takip etmek konuyla ilgili daha doğru bilgileri almanıza ve kanser konusunda kafanızda oluşan olumsuz algıyı değiştirmenize yardım edebilir.

6) SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI GELİŞTİRİN

Yaşam tarzımızın sağlığımızı önemli ölçüde etkilediği bir gerçek. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, stresle baş etme yollarını öğrenmek ve insanlarla doyum sağlayıcı ilişkiler kurmak beden ve ruh sağlığımızı korumamıza büyük katkı sağlar.

7) PROFESYONEL DESTEK ALIN

Eğer tüm bunlar kanser olma korkusunu azaltmada yeterli olmuyorsa ve bu korku günlük yaşantınızı olumsuz etkileyecek boyuttaysa bir uzman desteği alın.

 

karsinofobi kanser