Tekmeci saldırgan 3 hafta Adli Tıp'ta gözetim altında tutulacak

Duruşmada söz alan Milletvekili Aylin Nazlıaka, “Bu tekme tüm kadınlara atılmıştır diyerek burada bulunuyorum. Bu sadece kadın hakları davası değildir. Bu dava aynı zamanda bir laiklik davasıdır. Bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlarımızın kendi yaşam tarzlarına göre yaşayabilme davasıdır. Burada yargıya büyük görev düşüyor” diye konuştu.

Tekmeci saldırgan 3 hafta Adli Tıp'ta gözetim altında tutulacak

Şort giydiği gerekçesi ile hemşire Ayşegül Terzi'ye tekme ile saldıran Abdullah Çakıroğlu'nun akıl hastalığının olup olmadığının tespiti için 3 hafta boyunca Adli Tıp Kurumu'nda gözlem altına alınmasına karar verildi. Çakıroğlu, iki kez tutuklanmış üç kez serbest bırakılmıştı.

Çakıroğlu’nun yargılandığı dava dün Kartal Anadolu Adliyesinde görülmeye başlandı.  Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşmasına tutuksuz sanık Abdullah Çakıroğlu katılmazken Çakıroğlu’nu da avukatı temsil etti. Müşteki Ayşegül Terzi’nin de katılmadığı duruşmada Terzi’nin avukatları hazır bulundu. Duruşmayı Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve birçok kadın takip etti.
 
Hastaneden gelen rapor

Mahkeme hakimi, İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sanığın 24 Mart 2014 1 Nisan 2014 tarihleri arasında yatarak tedavi gördüğününe ilişkin tüm tıbbi belgelerin örneğinin gönderildiğini belirtti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden ise özel güvenlik görevlisi olduğuna dair raporların geldiğini ifade etti.
 
Hastaneye yatma ihtimaline karşı...

Çakıroğlu’nun rapor alınması için hastaneye yatma ihtimali olmasına karşı yargılamanın uzamamasi adına celse arasında Adli Tıp’ tan randevu talep edildiğini belirten mahkeme hakimi Adli Tıp’ın 16 Ocak 2017 tarihine randevu günü verildiğini kaydetti.
“Tutuklama kararı verilsin”

Terzi’nin avukatlarından Bahar Ünlüer Öztürk söz alarak, ” Sanığın özel güvenlik olması dolayısıyla dosyaya gönderilen raporunda psikiyatrisinin sağlam olduğuna ilişkin saptama mevcuttur. Yasa değişikliği nedeniyle vücut dokunulmazlığına karşı kasten işlenen suçlar tutuklama yasağından çıkmıştır. Bugün sanık da duruşmaya gelmemiştir. Sanık hakkında tutuklama kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.
 
“Bu tekme tüm kadınlara atılmıştır"

Duruşmada söz alan Milletvekili Aylin Nazlıaka, “Bu tekme tüm kadınlara atılmıştır diyerek burada bulunuyorum. Bu sadece kadın hakları davası değildir. Bu dava aynı zamanda bir laiklik davasıdır. Bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlarımızın kendi yaşam tarzlarına göre yaşayabilme davasıdır. Burada yargıya büyük görev düşüyor” diye konuştu.
 
“Birilerinin bilek güreşi"

Çakıroğlu’nun avukatı Şemsi Dak ise, “Müvekkilim manik depresif hastasıdır. Ruh sağlığının yerinde olduğu ya da depresif olduğu dönemler vardır. Müvekkilime internet ortamında binlerce hakaret söz konusudur. Sürekli tehdit edilmektedir. Çekmeköy’de daha fazla kalamayacağından Trabzon’a ailesinin yanına gönderdik. Orada hastaneye başvurusunu sağladık. Hastanede ayakta tedavi yeterli görüldüğünden ilaç yazıp gönderilmiştir. Müvekkilim üzerinden bir kampanya yürütülüyor. Dava dosyasını birilerinin bilek güreşi haline getirmesini doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Mahkeme hakimi sanık avukatına, “Adli tıbba sevkine karar verirsek Trabzon’dan İstanbul’a gelmesini sağlayabilecek misiniz” diye sordu. Avukat Dak ise, “Sağlarız. Sağlayamazsak randevu gününden bir öncesine kadar yazılı olarak bildirir ve yakalama kararı çıkarılmasını talep ederiz” dedi.
3 hafta Adli Tıp'ta gözetim altında tutulacak

Mahkeme hakimi, sanık Abdullah Çakıroğlu’nun akıl hastalığı olup olmadığının tespiti amacıyla 3 haftayı geçmemek üzere Adli Tıp Kurumu’nda gözlem altına alınmasına karar verdi.
 
Olayın geçmişi

Çekmeköy’de 12 Eylül günü  bir otobüste yolculuk yapan Ayşegül Terzi şort giydiği için Abdullah Çakıroğlu’nun tekmeli saldırısına maruz kalmıştı. Terzi’nin şikayeti üzerine Çakıroğlu 18 Eylül günü gözaltına alınmış savcılıkta verdiği ifadesinin ardından “Basit yaralama” suçundan serbest bırakılmıştı. Serbest bırakıldıktan sonra aynı gün akşamı Çakıroğlu hakkında “Halkı kin ve nefrete teşvik etmek” ve “Bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale etmek” suçlamasıyla ile tekrar yakalama kararı çıkartılmış ve tutuklanmıştı.

ayşegül terzi tekme aylin nazlıaka abdullah çakıroğlu