Saldırılar ve kar nedeniyle AVM'lerde sayı azaldı

AVM Endeksi’nin kasım ayı sonuçları da açıklandı. Kasım 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 4.7’lik azalma görüldü.

Saldırılar ve kar nedeniyle AVM'lerde sayı azaldı

Soğuk hava şartları ve son dönemlerde yaşanan saldırılar nedeniyle AVM'lerdeki insan sayısı azaldı. Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul’daki alışveriş merkezleri cumartesi gününden bu yana saat 22.00 yerine kapanma saatini saat 18.00’e aldı. İstanbul’daki birçok AVM işletmecisi, çalışanların mağdur olmaması için 18.00’den itibaren AVM’lerin kapanabileceğini açıkladı. İstanbul’daki AVM’lerin neredeyse tamamı saat 20.00 olmadan kapılarını kapattı.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AVM) Başkanı Hulusi Belgü, AVM’lerde en yoğun ziyaretçi akışının saat 14.00 ile 20.00 arasında olduğuna işaret ederek, erken kapatmanın AVM yönetimlerine bir faturasının olduğunu ancak bunun çok büyük olmayacağını söyledi.

Yüzde 4.7 düşüş

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research Company tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin kasım ayı sonuçları da açıklandı. Kasım 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 4.7’lik azalma görüldü.

AYD ve Akademetre tarafından 2010 yılından bu yana her ay düzenli olarak yayımlanan AVM Endeksi verilerine göre ciro endeksi, kasım itibarıyla geçen yılın aynı dönemi ile enflasyondan arındırılmadan karşılaştırıldığında yüzde 6.9’luk bir artışla 202 puana ulaştı. AVM’lerdeki ciro artışı kasım ayında enflasyonun da altında kaldı. AVM’lerde kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar, Kasım 2016 döneminde İstanbul’da 869 TL, Anadolu’da 703 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği aynı dönemde 770 TL’ye yükseldi.

Geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında 2016 Kasım döneminde endeks yüzde 7’lik artış gösterdi. Kategoriler bazında en yüksek ciro artışı ise ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 24’lük artış gerçekleşti. Aynı dönemde, giyim kategori ciroları yüzde 14, yiyecek ciroları yüzde 10, hipermarket ciroları yüzde 7 ve teknoloji kategori ciroları yüzde 1 artış kaydederken AVM’lerdeki yapı market, ev tekstili, sinema, kuyum gibi diğer alanlar kategorisinde ise yüzde 2’lik düşüş yaşandı.

Kardan erken kapatıyoruz

KDM Kiralama Danışmanlık Merkezi Kurucusu Murat İzci, İstanbul’da cumartesinden bu yana AVM’lerin saat 19.00’dan itibaren kapandığını belirterek, bu dönemde en iyi iş yapan kategorilerin marketler ve sinemaların olduğunu söyledi. Erken kapanmanın ziyaretçi sayıları ve ciroları olumsuz etkileyeceğini anlatan İzci, “Çok özel günlerden geçiyoruz. Çalışanların erken ve sorunsuz evlerine ulaşması gerekiyor. Erken kapanma nedeniyle ortaya çıkacak fatura için konuşmak erken” diye konuştu.

Bot satışı arttı

Kar yağışı nedeniyle özellikle bot satışlarında artış olurken, “son dakikacı” erkekler kadınlardan daha çok alım yaptı. Ayakkabı sektörünün önemli markalarında BETA’nın Genel Müdürü Barbaros Akyıldız, “Son 3 günde kadın bot satışlarında yüzde 25, erkek bot satışlarında yüzde 40 artış yaşandı. Biz üç günde 10 bin 250 adet bot ve ayakkabı sattık” dedi.

avm avm saldırı avm patlama