Erdoğan: İçeride tanıdıklarım var, itirafçılar doğru konuşmuyor

Erdoğan, "Yargıya müdahale edemezdik, kritik görevdekilerin örgüt emri ile bu işleri rayından çıkardığı ortaya çıkmıştır" dedi.

Erdoğan: İçeride tanıdıklarım var, itirafçılar doğru konuşmuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'da Yargıda Birlik Derneği üyeleriyle bir araya geldi.

Erdoğan, "Yargıya müdahale edemezdik, kritik görevdekilerin örgüt emri ile bu işleri rayından çıkardığı ortaya çıkmıştır" dedi. "FETÖ" itirafçıları ile ilgili de "İçeride olan çok iyi tanıdıklarım var. İtirafçı diye ortaya çıkıyorlar, doğru konuşmuyorlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşması şu şekilde:  

"Yargıyı milletin değil belli bir örgütün emrine sokmaya çalışanlar varken, bir yandan da yargıyı vesayet altına almayan anlayış mevcuttur. Ülkemize milletimize ve şahsıma kurulan bazı tuzakları geç gördük. Yargıda yaşanan sıkıntılar bunlarla alakalıdır. FETÖ, 40 yıllık bir geçmişte yargının içine sızmıştır. Biz hayatımızın hiçbir döneminde insanları kategorize etmedik, devletine milletine demokratik siyasi kurumlarına saygı duyan veya öyle gözüken insanlara kapıları açık tuttuk. Bu örgütün yapısı her türlü iyi niyeti suistimal ettiklerini gördük.

Türkiye'nin darbecilerle mücadelesi adına yargıya verdiğimiz desteği bu örgüt kendi militanları için kullanmıştır. Vesayet odakları ile yaptığımız mücadeleye çok büyük zararlar vermişlerdir. O dönemde açılan davaların neredeyse tamamı bunlar nedeniyle neeticesiz kalmıştır. Vicdanen mutmayin değilsekte meseleye keskin bir şekilde müdahale edemedik. Yargıya müdahale edemezdik. Kritik konumlarda bulunanların bu işleri rayından çıkardıkları ortaya çıkmıştır. Bildiğiniz gibi anayasamızın 138. maddesine göre hakimler görevlerinde bağımsızdır. Hiçbir organ yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez.

17-25 Aralık operasyonunu şahsi meselem olarak göstermeye çalıştılar. Hani eskiler takke düştü kel göründü derler ya! 17-25 Aralık'ta tam da böyle olmuştur. Meşru hükümeti değiştirmenin adı darbedir. 17-25 Aralık bir darbe girişimidir. Gösterdiğimiz sağlam duruş sayesinde bu darbe teşebbüsünü boşa çıkardık. O zaman başaramadıklarını 15 Temmuz'da gerçekleştirmeye çalıştılar. O gece de milletimizin gösterdiği dirayet sayesinde neticeye ulaşamamışlardır.

Daha sonra elde edilen bilgiler Gezi ve 6-8 Eylül olaylarınının büyümesinde aynı örgütün parmağı olduğunu göstermiştir. Hala bu Pensilvanya'daki zat utanmadan sıkılmadan bunlar senaryo diyor. Gelecek açıktır ve her şey ortaya çıkacaktır. İçeride olan çok iyi tanıdıklarım var. İtirafçı diye ortaya çıkıyorlar, doğru konuşmuyorlar."

erdoğan fetö