İçişleri Bakanlığı: Darbe girişiminin beyin takımı 6 kişiden oluşuyor

İçişleri Bakanlığının TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna gönderdiği yazıya göre, 15 Temmuz'un beyin takımı 6 kişiden oluşuyor.

İçişleri Bakanlığı: Darbe girişiminin beyin takımı 6 kişiden oluşuyor

İçişleri Bakanlığı, TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna 15 Temmuz'la ilgili bazı belgeler gönderdi.

Bakanlığın gönderdiği belgelerde 15 Temmuz darbe girişiminin 6 kişilik beyin takımı tarafından gerçekleştirilmek istendiği öne sürüldü.

Listenin başında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Sorumlusu Tuğgeneral Mehmet Partigöç yer alıyor. Listede ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Sorumlusu Tuğgeneral Erhan Caha, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Sorumlusu Tuğamiral İrfan Arabacı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Sorumlusu Hava Kurmay Albay İlhan Karasu, Jandarma Genel Komutanlığı Karargah Sorumlusu Tuğgeneral Faruk Bal ile Sahil Güvenlik Komutanlığı Karargah Sorumlusu Yarbay Mustafa Şahin Gümüşiğne yer alıyor.

İçişleri Bakanlığının gönderdiği belgeler arasında, darbe girişimcilerinin sıkıyönetim direktifi ve sıkıyönetim atamalarına ilişkin listeler de yer aldı. 20 maddelik sıkıyönetim direktifinde 16 Temmuz saat 03.00’te yönetime el konulduğu ve bu saatten itibaren tüm yurtta sıkıyönetim ilan edildiği yer alıyor. Sıkıyönetim il komutanlarının kimlerden oluşacağı belirtilen listede, askeri mahkemelerin sıkıyönetim mahkemesi olarak görevlendirildiği belirtilerek, Meclis’in feshedildiği kaydediliyor.

ORGENERAL AKAR VE KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ÇOLAK’IN İSİMLERİNİN KARŞISI BOŞ

Komisyona gönderilen belgeler arasında Fethullah Gülen yanlısı darbecilerin atama listeleri de yer alıyor. Listede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın isimlerinin karşısı boş bırakılırken, eski Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin isminin karşısında ise "devam" ifadesi bulunuyor.