Sezgin Tanrıkulu: Nusaybin'de köylülere işkence yapıldığı doğru mudur?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne bağlı Kuruköy'deki işkence iddiaları ile ilgili meclise soru önergesi sundu.

Sezgin Tanrıkulu: Nusaybin'de köylülere işkence yapıldığı doğru mudur?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bir fotoğrafı sosyal medyadan paylaşarak "Nusaybin Kuruköy'de gözaltına alındıktan sonra işkence gördüğü bildirilen Abdi Aykut'un durumu ile ilgili işlem yapacak mısınız?@TC_Basbakan" diye sordu.

Tanrıkulu'nun konuyla ilgili soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

1. Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de 10 Şubat - 20 Şubat 2017 tarihleri arasında köylülerin yoğun bir baskı altında tutuldukları ve işkenceye maruz kaldıkları iddiaları doğru mudur?

2. İddialar doğru ise, Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de 10 Şubat - 20 Şubat 2017 tarihleri arasında köylüleri yoğun bir baskı altında tutan ve köylülere işkence uygulayanlar kimlerdir?

3. Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de 10 Şubat - 20 Şubat 2017 tarihleri arasında kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybedenler arasında Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de yaşayan köylülerin olduğu iddiası doğru mudur?

4. Nusaybin’e bağlı Kuruköy halkının temel gıda maddelerine ve sağlık hizmetine erişimi konusunda bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa, gerekçesi nedir?

5. Köylülere toplu veya teker teker işkence yapıldığı, evleri basılıp hakaret edildiği iddiaları hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

6. Anılan iddialar doğru ise, Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de yaşayan köylülere toplu veya teker teker işkence yapan ve evlerini basıp hakaret eden kişi ya da kişiler kimlerdir?