CHP'li Öztürk: Hayır diyenleri hapse mi atacaksınız?

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, 16 Nisan’da yapılacak referandumda "hayır" oyu kullanacakları terörle eşleştirmenin yapılabilecek en büyük ahlaksızlık olduğunu belirterek, “Diyelim hayır oyları daha çok çıktı. Oy veren bu insanları hapse mi atacaksınız?” dedi.

CHP'li Öztürk: Hayır diyenleri hapse mi atacaksınız?

İzmir'de Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde düzenlenen "Dış politika açmazında başkanlık tartışmaları" konulu panelde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, "Hayır diyenleri hapse mi atacaksınız" dedi.  

Öztürk Yılmaz ise 15 Temmuz sonrası Türkiye’de demokrasinin normalleşmesi için adımlar atılması gerekirken, AKP’nin siyasi dikta peşine düştüğünü söyledi. İktidarın mağdur edebiyatı yaparak halka ikiyüzlü davrandığını savunan Yılmaz, "Hayır oyu verecek insanları terörle eş koşmak bu insanlara yapılabilecek en büyük ahlaksızlıktır. Diyelim hayır oyları daha çok çıktı. Bu insanları hapse mi atacaksınız?” diye konuştu.

 

 

“Bıçak kemiğe dayandı. Bu sistem kabul edilirse geri dönüşü olmayan bir yola gireriz” diyerek endişelerini dile getiren Yılmaz, 16 Nisan’da yapılacak oylamanın demokratik kazanımları sıfır olan bir girişim olduğunu söyledi. Avrupa Konseyi’nin anayasa reformlarını incelemekle görevli kurumu Venedik Komisyonu’nun, Türkiye’nin tek adam rejimine sürüklendiği, ülkenin otoriter bir rejimi engelleyecek tüm mekanizmalardan yoksun olduğunu belirten raporuna vurgu yapan Yılmaz, “Feriştahı gelse korkmuyoruz. Vereceğimiz bir canımız kaldı onu da demokrasi uğruna sandıkta vermeye hazırız” diye konuştu.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ FELAKETE GÖTÜRÜR"

Oylanacak sistemin Türkiye'yi felakete götüreceğini de savunan Öztürk, “Cumhurbaşkanı parlamentoyu ve yargıyı istediği gibi yönetecek. Bu bir ülkeye ilerleme şansı vermez. Bütün bürokratları ve bakanları tek kişi atayacak. Yani Cumhurbaşkanının havarileri olacak. Bununun yanı sıra ulusal güvenliğimizi belirleyebilecek ve askerimizi olası bir savaşa götürme yetkisine sahip olacak. 10 şapkası olacak, her şeyi o belirleyecek. Biz bunların bilincinde olduğumuz için 16 Nisan’da hayır diyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.