Meclisin Başı Çocuk İstismarı İçin Komisyon Kurulmasını Red Etti

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, geçen günlerde, son 10 yılda çocuk istismarı vakalarının yüzde 700 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi vermişti.

Meclisin Başı Çocuk İstismarı İçin Komisyon Kurulmasını Red Etti

Meclis araştırmasıyla istismarın önüne geçilmesi, mağduriyetlerin giderilmesi, suçlulara takdir indirimi uygulanmaması ve cezaların caydırıcılığı konusunda çalışma yapılması istenmişti.

 

Meclis başkanlığından Tanrıkulu’nun araştırma teklifine yanıt geldi.

AKP’li Meclis Başkanı İsmail Kahraman imzalı yazıda şöyle dendi: “Başkanlığımıza yaptığınız başvurunuz bir Meclis araştırması önergesi niteliği niteliğinde olmadığından talebinizin karşılanması ilgili mevzuat gereğince mümkün değildir. Bu sebeple başkanlığımızın bu hususta yapabileceği bir işlem bulunmamaktadır.”

 

Tanrıkulu, 20 Şubat’taki başvurusunda, 12 Mart 1995’te Gazi Mahallesi’ndeki kahvehanenin taranması sonrası Meclis tarafından özel bir komisyon kurulduğunu kaydetmişti.

Bunu hatırlatarak istismar için Meclis’teki partilerin temsilcilerinin katılacağı özel komisyon kurulmasını isteyen CHP’li vekile, Kahraman’dan gelen yanıtta, belirtilen komisyonun bilinen anlamda bir Meclis araştırması komisyonu olmadığı, komisyonun kuruluşunda başkanlığın bir rolünün bulunmadığı ifade edildi.