Mahkeme 97 katırın katledilmesini istedi!

Hakkari Yüksekova 1. Asliye Mahkemesi Orijini belli olmayan ülkemiz morfolojik özelliklerini taşımayan katıların insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturduğu' iddiasıyla hayvanların katledilmesine karar verdi.
Mahkeme 97 katırın katledilmesini istedi!
1970-01-01 02:33:35   Güncelleme: 1970-01-01 02:00:00    
Hakkari Yüksekova 1. Asliye Mahkemesi, Yüksekova'nın Çobanpınar köyünde askerler tarafından el konulan 97 adet katır için 'Orijini belli olmayan ülkemiz morfolojik özelliklerini taşımayan katıların insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturduğu' iddiasıyla katliam kararı verdi.

Diha'nın haberine göre Hakkari Yüksekova 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığı'na bağlı birlikler, 9 Kasım 2014 tarihinde İran sınırında bulunan Çobanpınar köyüne yaptığı operasyonda mazot kaçakçılığı yapıldığı iddiasıyla 97 katıra el koymuştu. Yediemine teslim edilen 97 katırın katledilmesi için açılan dava sonuçlandı. Yüksekova 1. Asliye Mahkemesi'nce açılan davanın sonucunda, 'Orijini belli olmayan ülkemiz morfolojik özelliklerini taşımayan, insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturduğu, bu yolla egzotik karakterdeki hayvan hastalıklarının ülkemize girebildiği ve hayvanlar arasında yayılarak büyük kayıplara neden olabileceği bu nedenle hayvanların kaçakçılık döngüsü içine girmeden kaçakçılar tarafından yük hayvanı olarak ve kaçakçılık zannı ile yakalanan tek tırnaklı hayvanların derhal itlaf ve imha edilmesi uygun görülmüştür' kararına varıldı.

Mahkeme kararının, Yüksekova İlçe Tarım Müdürlüğü'ne gönderilmesiyle, hayvanların imha edilmesi için Esendere Gümrük Müdürlüğü'ne yazı yazıldığı öğrenildi. Ancak sene başında bölgede yağan yoğun kar ve tipi nedeniyle 97 katırın engellerden kurtularak sınırı geçtikleri, sınırın mayınlı olması ve İran askerleri tarafından engellendikleri için kimsenin katırların peşinden gidemedikleri belirtildi.

97 katırın imha kararına tepki gösteren Çobanpınar Köyü Muhtarı Perviz Beşer, 'Bu hayvanların tamamı sağlıklıydı. Hayvanların imha edilmesini doğru bulmuyorum. Öte yandan 75 günden beri hayvanlar yediemin olarak bana teslim edildi, ortalama hayvanların günlük gideri 300 TL olmasına rağmen bu masraflar bana verilmemiştir. Konu hakkında yediemin olarak dava açacağımı da belirteyim' ifadelerini kullandı.