Azerbaycan, Ermenistan'ın füze sistemini vurdu

Azerbaycan, doğrudan Ermenistan topraklarında yer alan bir füze sistemini vurduklarını açıkladı. Ermenistan söz konusu açıklamayı doğruladı. Her iki tarafın da kabul ettiği bu durum, çatışmaların resmen Karabağ’ın dışına taşındığı yorumlarına sebep oldu.
Azerbaycan, Ermenistan'ın füze sistemini vurdu
2020-10-15 10:45:47   Güncelleme: 2020-10-15 10:45:47    

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Ermenistan topraklarında yer alan bir balistik füze sistemini vurduklarını açıkladı. Azerbaycan’daki sivil yerleşim yerlerine karşı kullanılmaya hazır duruma getirildiğini söyledikleri bu füze sistemlerini önleyici tedbir olarak vurduklarını kaydetti.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in danışmanı Hikmet Hacıyev de, 'Ermenistan’ın fırlatılmaya hazır hâlde olan balistik füzeleri imha edildi. Pek çok sivilin hayatları kurtarılmış oldu' açıklamasını yaptı.

Azerbaycan ordusunun açıklamasında ise Ermenistan’ın söz konusu füze sistemleri, ‘meşru askeri hedefler’ olarak nitelendi.

Ermenistan, Kelbecer kentine komşu olan bir alandaki füze sistemlerinin vurulduğunu doğruladı. Ermenistan ordusunun açıklamasında askeri ekipmanlarının, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerini hedef almaya hazır bir durumda oldukları savı nedeniyle vurulduğu, gerçekte ise böyle bir durum olmadığı kaydedildi.

Ermenistan’ın ‘Azerbaycan topraklarına şimdiye dek ne bir füze ne de bir kurşun atıldığı’ belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:

'Erivan da bu mantık çerçevesinde Azerbaycan topraklarındaki herhangi bir askeri tesisi ya da ekipmanı vurma hakkını saklı tutar.'

Daha önce de taraflar birbirlerini, resmi olarak tanınmayan Karabağ’ın dışında doğrudan birbirlerini hedef almakla suçlamışlardı. Ancak ilk defa böyle bir durum her iki taraf tarafından da kabul ediliyor.

Bu durum da savaşın Karabağ sınırlarının dışına taşındığı ve tüm Azerbaycan-Ermenistan sınırı boyunca yayıldığı yorumlarına neden oldu.

Bu arada son gelişmeler, Karabağ’daki temas hattında insani sebeplerle ateşkes ilan edildiği bir dönemde yaşandı. Söz konusu ateşkes kararı, Rusya’nın arabuluculuğunda alınmıştı.

27 Eylül’den beri yeni bir gerilim dalgasının yaşandığı Karabağ, hukuken Azerbaycan topraklarının parçası. Ancak fiilen Ermeni güçlerin denetiminde bulunuyor. • Bilim Kurulu üyesinden koronavirüs uyarısı: Daha kötü günlere gidebiliriz Bilim Kurulu üyesinden koronavirüs uyarısı: Daha kötü günlere gidebiliriz
  Koronavirüs salgınının giderek arttığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, "Kötüyü geride bırakmış değiliz, daha kötü günlere gidebiliriz. Salgının seyrine bakılırsa hiçbir duraklama yok, yani baştan beri giderek artıyor. Salgını yavaşlatmış değiliz" ifadelerini kullandı.
 • Erdoğan İYİ Parti'nin kuruluş yıldönümünü kutladı, Meral Akşener'e teşekkür etti Erdoğan İYİ Parti'nin kuruluş yıldönümünü kutladı, Meral Akşener'e teşekkür etti
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin 3. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, "Biz bugünlere kolay gelmedik. Attığımız her adımda sesimizi kısmaya çalışanlar oldu" dedi. Bir mesajla İYİ Parti'nin kuruluş yıldönümünü kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Meral Akşener'e teşekkür etti.
 • Çelik: Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist Çelik: Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist
  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin Başkanı Geert Wilders'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan paylaşımına tepki göstererek, "Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist. Bu ahlaksız faşistlerle mücadele etmek insanlık görevidir. Bunlar ne diyorsa insanlık tam zıddındadır" ifadelerini kullandı.
 • Azerbaycan: Ordumuz dün gece Karabağ'ın üç bölgesinde yeni mevkilerde mevzilendi Azerbaycan: Ordumuz dün gece Karabağ'ın üç bölgesinde yeni mevkilerde mevzilendi
  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ'da ordu birliklerinin ilerleyişini sürdürerek 3 bölgede yeni pozisyonlar aldığını duyurdu.
 • Prof. Dr. Özlü: 'Biz bunu atlattık' zannetmeyelim Prof. Dr. Özlü: 'Biz bunu atlattık' zannetmeyelim
  Koronavirüs salgınının giderek arttığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, "Kötüyü geride bırakmış değiliz, daha kötü günlere gidebiliriz. Salgının seyrine bakılırsa hiçbir duraklama yok, yani baştan beri giderek artıyor. Salgını yavaşlatmış değiliz" ifadelerini kullandı.
 • Altun: Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı çevirmeyeceğiz Altun: Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı çevirmeyeceğiz
  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Avrupa'ya tepki içeren bir açıklama yayımladı. "Avrupa, Müslümanlar için gittikçe tehlikeli olan bir yer" diyen Altun, "Müslümanlar siz bizi istemediğiniz için gitmeyecek. Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı çevirmeyeceğiz. Kendimiz her bedelde savunacağız" ifadelerini kullandı.