bilim kurulu konulu içerikler

bilim kurulu konulu içerikler, son dakika bilim kurulu haberleri, foto galeriler, videolar ve daha fazlasını Vehaber'den takip edebilirsiniz.
  • bilim kurulu Bakanlıktan normalleşme genelgesi: HES kodu kontrolü zorunlu olacak
   İçişleri Bakanlığı'nın yeni kontrollü normalleşme sürecine ilişkin genelgesi ile düşük, orta ve yüksek riskli illerde müşteri kabul etmeye başlayacak olan iş yerlerinin, HES kodu kontrolü zorunlu olacak. Nikâh ve düğün yapacaklar 3 gün öncesinden e-Başvuru üzerinden dilekçe verecek.
  • bilim kurulu Bugün 'kademeli normalleşme' kararları açıklanacak
   Tüm Türkiye'de gözler bugünkü 'yerinde karar' döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Toplantıda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlamalarına kadar kademeli normalleşme kararları açıklanacak.
  • bilim kurulu 'Aşı olan kişiler ağrı ve halsizlik hissettiği zaman aşıyı uygulayana danışmalı'
   Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin Covid-19 aşısının etkisini azaltabileceği yönünde araştırmalara dair açıklamada bulundu. “Antienflamatuar” özelliği bulunan ağrı kesicilerin kullanılmaması gerektiğini belirten Akın, “Bu ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir” dedi.
  • bilim kurulu Ankara Valiliği'nden 'yüz yüze eğitim' açıklaması
   Ankara Valiliği'nce, 1 Mart pazartesi günü yapılacak Kabine Toplantısı'nda eğitim ve öğretime yönelik düzenlemelerin 4 ayrı risk seviyesine göre belirleneceği belirtilerek, "Bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibarıyla başlanabilecektir" açıklaması yapıldı.
  • bilim kurulu İstanbul Valiliği'nden okulların açılmasına ilişkin açıklama
   İstanbul Valiliği'nden Mart ayı itibarıyla okulların açılmasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır." denildi.
  • bilim kurulu Bilim Kurulu üyesi, normalleşmeye yakın illeri açıkladı
   Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 15-21 Şubat tarihlerini kapsayan her 100 bin nüfusta görülen vakaların yer aldığı haritada 'düşük riskli' görülen 5 ilin yanında normalleşmeye yakın diğer illeri de değerlendirdi. İlhan, Ankara ile birlikte Eskişehir, Adana, Mersin, Hatay, Antalya, İzmir, Çanakkale gibi illerin de iyi durumda olduğunu söyledi.
  • bilim kurulu 'Tam kapanma en son çare olarak her zaman elimizin altında'
   Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu Üyesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, 1 Mart’ta başlayacak yerinde karar dönemi öncesi gündeme gelen “15 gün tam kapanalım, normalleşme öyle başlasın” önerilerini değerlendirdi. Çalışkan, yelpazede tam kapanmanın en son seçenek olduğunu belirtti.
  • bilim kurulu 'Sahte aşı hayatını kaybetmeye neden olabilir'
   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, aşının sadece Bilim Kurulu'nca belirlenen öncelik sırasına göre ücretsiz olarak yapıldığına ilişkin uyarısının ardından Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da aşı dolandırıcılarına karşı uyardı. İlhan, vatandaşların 'seni ücretle öne alayım', 'randevu alayım', 'özel aşı yapayım, yurt dışından getirdim' gibi söylemlere kanmamalarını istedi.
 • bilim kurulu Sağlık Bakanı: Yeni vakalarımız var, açıklayacağım
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yeni Koronavirüs vakaları tespit edildiğini ve gece açıklama yapacağını duyurdu. 6 ülkeye daha uçuşların yasaklandığı bilgisini veren Koca, "İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşlar yasaklanmış olacak, böylece uçuş yasağı uygulanan ülkü sayısı 20'ye çıktı" dedi.
1