Birleşmiş Milletler'den Türkiye kararı! ABD ve Rusya veto etti

Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü askeri harekata karşı Fransa, Almanya ve İngiltere'nin çağrısıyla toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden, ABD ve Rusya'nın tutumu nedeniyle Türkiye aleyhine bir karar çıkmadı.

Birleşmiş Milletler'den Türkiye kararı! ABD ve Rusya veto etti
2019-10-10 21:26:47    

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye gündemiyle acil olarak toplansa da, ABD ve Rusya'nın muhalefeti nedeniyle, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye havadan ve karadan yürüttüğü askeri operasyonu kınama kararı alamadı.

Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya ve Belçika'nin talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi bugün kapalı bir oturun yaptı. Oturumda Türkiye'nin Kuzey Suriye harekatı görüşüldü.

Toplantıya katılan ülkeler görüşlerini beyan ettiler.  ABD'nin “operasyon endişe vericidir”, Rusya'nın ise “ABD’nin yaptıkları bu sonucu doğurmuştur” şeklindeki bilinen görüşlerini yineledikleri belirtildi.

Görüşmenin ardından basına ayrı ayrı açıklama yapan ABD ve AB ülkelerinin büyükelçileri, Türkiye'den askeri operasyona son verilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Fransa'nın Avrupa Birliği Bakanı Amelie de Montchalin, İngiltere ve Almanya ile birlikte Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda başlattığı harekatının görüşülmesi ve Türkiye'nin kınanması için BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdıklarını duyurmuştu.

Montchalin, 3 ülkenin Türkiye'yi güçlü şekilde kınayacağı ortak bir açıklama yayımlayacağı, AB'nin ise böyle bir metin üzerinde henüz anlaşmadığını söylemişti.