CHP'li Başarır: Eleştirimin arkasındayım

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, bir televizyon programında Tank Palet Fabrikası'nın satışına ilişkin 'Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar'a satılmıştır' ifadesini kullandı.
CHP'li Başarır: Eleştirimin arkasındayım
2020-11-29 16:06:32   Güncelleme: 2020-11-29 16:06:32    

Milli Savunma Bakanlığı, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın, Tank Palet'in Katar'a satılmasına ilişkin 'Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar'a satılmış' sözlerine tepki gösterdi. RTÜK de inceleme başlattığını duyurdu. Başarır ise sözlerinin fabrikanın satışına yönelik olduğunu söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'Bir televizyon programında daha önce gerekçeleri ve kapsamı defalarca açıklanmış olan bir projeden hareketle milletin ordusuna milletin önünde hakaret edilmiştir. Millî Savunma Bakanlığı; Aklın ve bilimin rehberliğinde; ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışarak yerli ve millî savunma sanayi ürünleriyle teçhiz edilmiş kahraman ordumuzun niteliklerini daha da arttırmanın gayreti içindedir' denildi.

'TSK VE MEHMETÇİĞE HAKARET'

Açıklamada, 'Peygamber Ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleriyle, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sn. Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde görevinin başındadır. Şahsi ihtiras ve hevesleri için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Mehmetçiğe hakaret eden, asil milletimiz tarafından zaten mahkûm edilen bu gayr-i millî dili şiddetle kınıyor, bunun hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını, konunun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz' ifadesi kullanıldı. 

RTÜK: İNCELEME BAŞLATTIK

Programla ilgili RTÜK de inceleme başlatıldığını açıkladı. RTÜK açıklamasında şöyle denildi: '

Bir haber kanalındaki yayın esnasında program katılımcılarından birinin kahraman ordumuza yönelik kullandığı çirkin ifadeleri kabul etmek mümkün değildir. Kültürümüzde Peygamber Ocağı olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetleri aziz milletimizin yüz akıdır. Sınırlarımızın içinde ve dışında kahramanca mücadele ederek gönül coğrafyamızın güvenlik ve huzurunu tesis eden ordumuza dil uzatmaya kimsenin hakkı yoktur. Sorumluluk alanımızda olan ve her kesimden insanın takip edebileceği bir yayında dile getirilen hadsiz sözler yakın takibimiz altındadır. İlgili yayın hakkında Üst Kurul uzmanlarımızca inceleme başlatılmıştır.'

BAŞARIR: ARKASINDAYIM

CHP'li Başarır ise Twitter'dan yaptığı açıklamada konuşmasının başka yerlere çekildiğini ifade etti. Başarır  ve şunları söyledi:

'Habertürk’teki konuşmamın çok başka yerlere çekildiğini hayretle izliyorum. Benim eleştirim Tank Palet Fabrikamızın Katar’a satışına yöneliktir. Arkasındayım. Ordumuzla uzaktan yakından alakası yoktur! Ordumuzun savaş fabrikasını bir başka ülkeye satmak hainliktir. İhanettir!'