CNN Türk, termik santrallere baca filtresi takılması maliyetinin anlatıldığı yayına ilişkin açıklama yaptı: Çarpıtıldık

CNN Türk ekranlarında 15 termik santraline baca filtresi takılması durumunda ortaya çıkacak maliyetlerin anlatıldığı tepki çeken yayının ardından Günün Ekonomisi programı spikeri Beste Uyanık'tan yanıt geldi. Uyanık, yayının çarpıtıldığını söyledi.

CNN Türk, termik santrallere baca filtresi takılması maliyetinin anlatıldığı yayına ilişkin açıklama yaptı: Çarpıtıldık
2019-11-29 18:15:29    

Türkiye'de 15 termik santralin 2.5 sene daha baca filtresiz çalışacak ve çevreye zehir salacak olmasına gelen tepkilerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarının haberleştirildiği yayında baca filtresi takılmasının maliyetleri hesaplandı. Sosyal medyada CNN Türk ekranlarında 17.30'da yayımlanan programın o bölümüne tepkilerin gelmesi üzerine programın spikeri Beste Uyanık 'Yayınımız nasıl çarpıtıldı?' başlıklı bir açıklama yaptı.  Uyanık, '11.30'da ve 17.30 da iki farklı yayın yaptık. Amacımız termik santrallerin filtresiz çalışmasını gündeme getirerek dev işletmecilerin daha hızlı aksiyon almasını sağlamaktı. Bir algı operasyonu var, kesilerek sosyal medyaya servis edilen görüntüler var.' dedi. 

Açıklamada, 11.30'daki yayında termik santrallere filtre takılmasının oluşturacağı maliyetlerin anlatılmasının ardından Uyanık'ın  'Bir baca görüntüsüyle başladı bu iş, çevreden başladık ekonomimizi ne kadar etkilediğini görüyoruz. Dev işletmecilerin termik santrallere filtre takılmayı ertelemelerinin nedeni bu. Burada iki konu var elimizde. İnsan sağlığı mı ekonomi mi? Maksimum 6 ay içinde bu filtreler gelmeli. Bu kadar çevre farkındalığının olduğu bir Türkiye'de yakışmıyor bu. Evet milyon dolarlık bir ek yük bindirecek ama uzun vadede daha temiz bir Türkiye ve dünyaya bizi götürecek.' dediği yayın kesiti paylaşıldı.

Daha sonra da sosyal medyada yayılmış olan 17.30'daki yayının maliyetlerin anlatılmasından önce önceki saniyeleri paylaşıldı. Bu yayında ise termik santrallerin baca filtreleri takılırken 10-12 gün çalışmadığı dönemin maliyetinin anlatılmasından önce 'Türkiye'de 15 tane termik santral var. Termik santrallerin filtrelenmesi çok önemli' ifadeleri yer aldı.