Davutoğlu: Başbakan olarak kalsaydım 15 Temmuz'u planlayanlar tasfiye edilecekti

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Medyascopetv’de açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu: Başbakan olarak kalsaydım 15 Temmuz'u planlayanlar tasfiye edilecekti
2020-02-11 12:09:42    

Davutoğlu, “Ben başbakan olarak kalsaydım Cumhurbaşkanımızla birlikte ağustos ayındaki YAŞ toplantısında 15 Temmuz’u planlayan kişilerin tümünü tasfiye edecektik” iddiasında bulundu.

AKP'nin içinde varlığını sürdüren yapılar olduğunu söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

  • Bu yapıdan birisi kripto FETÖ'cü unsurlar. Bunların bazıları Pelikancıların içinde de mevcuttur. Onların geçmiş yazdıklarına bakın. Sonra bana karşı söylemlerine bakın. Aynı kişilerin bir müddet sonra cumhurbaşkanına karşı da mücadele edeceklerini söyleyebilirim sizlere. Bu çevreler hedefi Davutoğlu ile birlikte bir kriz çıkar, parti bölünür ve bu istikrarsızlık şartları içinde 15 Temmuz’a gidilir diye bir hesapları vardı.
  • Apo’ya çiçek verip, 28 Şubat’ın en sert destekçisi olanlar şimdi AK Parti’nin politikalarını biz belirliyoruz diyorlar. Bunlar tüm dünyada dış politika yürütebilen Türkiye yerine, sınırlarına çekilen bir Türkiye istiyorlar. Bunlar bazen İsrail yanlısı çıkar bazen Avrasyacı diye çıkar. Bir diğer yapı ise statükonun sürmesini isteyen unsurlar var.
  • Bunlar, rant ve ihaleler üzerinden ciddi sermaye biriktirmiş unsurlardır. İmar yasasından da rahatsız oldular. Bu konu benim ayrılmama neden olan konulardan biridir. O dönem betona ayrılan sermayeyi sanayiye yönlendirmek istedik. Amacımız buradaki yolsuzluk çarkını kırmak ve sanayiye yatırıma arttırmaktı.
  • Dördüncü yapı ise AK Parti’yi şahsi ve ailevi miras olarak gören çevreler. Onlar biliyordu ki ben orada olduğum sürece AK Parti kurumsallaşır ama bir şahsi miras haline dönüşmez. Bu dört çevrenin çıkarları farklı olsa da anlaştığı bir şey vardı. Davutoğlu kalırsa biz başarıya ulaşamayız. Şimdi bakın kendi aralarında bir ihtilaflar çıkmaya başladı. Ama bu dört çevre 5 Mayıs günü (Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle 5 Mayıs 2016 tarihinde başbakanlıktan ve AKP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti)hedefine ulaştı.