Erdoğan: Ulan bombaları atan sizsiniz terbiyesiz herifler

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’daki konuşmasına devam ediyor.

Erdoğan: Ulan bombaları atan sizsiniz terbiyesiz herifler
2019-10-10 14:30:23    

“Hristiyanların yaşadığı bir bölgeye roket atıp Türkiye sivilleri bombalıyor diye ortalığı ayağa kaldırmaya kalktılar. Ulan bombaları atan sizsiniz, füzeleri atan sizsiniz terbiyesiz herifler.

“Oradaki Hıristiyanların liderleri açıklama yaptılar ve bize olan güvenlerini ifade ettiler.

“Harekatımıza destek veren MHP, İYİ Parti ve CHP başta olmak üzere tüm siyasi partilere, sivil topluma, sanatçılara, her kesimden vatandaşlara teşekkür ediyorum.

“Terör örgütünün desteği ile Parlamento’ya girmiş olan sözde siyasi partiye sesleniyorum: Benim ordumu sözde işgal gücü olarak gösteremezsiniz. Bu ahlaksızlığın, edepsizliğin daniskasıdır. Eğer işgal varsa, o sizin maharetinizdir. Siz bulunduğunuz yerlerde işgalle kalmadınız, tüneller açarak oralarda sorgulama hücreleri kuracak kadar alçaksınız. Tabii oraları kaybettiniz, Türkiye’de bu tür yerler kalmayınca Suriye’de açtınız. Orada da bunları yıkacağız.

“Barış Pınarı Harekatı bölgesini güvenli hale getirdikten sonra burada yaşayan herkesin evine dönmesini sağlayacağız. Bölgede bozulan demografik yapıyı tekrar tesis edeceğiz. Bölücü örgüt, kontrolü altında tuttuğu bir milyon kişiyi yerinden etmiştir.

“Araplar kendi evlerine, Kürtler kendi evlerine, Türkmenler, Süryaniler, Asuriler kendi evlerine dönecektir, biz bunun teminine çalışıyoruz.

“Bir de dönmek isteyip oturacak evi kalmamış olanlar var. Bu durumdaki bir milyon kişi için evler inşa etmeyi planlıyoruz. Bunu da uluslararası toplumun finansmanıyla yapmak istiyoruz.

“DEAŞ tehdidi lafını ağızlarından düşürmeyenlerin düne kadar bu örgüte nasıl detek verdiğini biliyoruz.

“Sadece ülkemiz üzerinden Suriye’ye geçmeye çalışan DEAŞ sempatizanlarını önleme konusunda nasıl yalnız bırakıldığımızı anlatsak bunların sokağa çıkacak yüzü kalmaz.

“Çoğu Türk vatandaşı olmayan 17 bin kişiyi gözaltına aldık. 5 bin 500’ü hâlâ cezaevlerinde tutuklu veya hükümlü olarak bulunuyor, yarısı yabancı.

“DEAŞ’ın saldırıları üzerine Fırat Kalkanı operasyonuna mecbur kaldık. Suriyeli kardeşlerimiz 600’den fazla şehitle adeta destan yazdılar.

"Zeytin Dalı’nda ise güvenlik güçleri 52 şehit verirken şehit olan Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 413 oldu.

“DEAŞ kamplarında kalanlara ne yapacağımız soruluyor. Dolayısıyla kontrolümüze geçen bölgelerdeki DEAŞ’lılara ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Cezaevinde kalması gerekenleri cezaevinde tutacağız. Vatandaşları oldukları ülkeler kabul ederse, onlara göndereceğiz. Kadın ve çocuklar için bir ıslah programı hazırlayacağız.

“AK Parti grubumuzdaki 51 vekil Kürt kökenlidir. En sonunda bizi bunu söylemeye mecbur bıraktılar. Bizim için önemli olan kökenden öte, insan olmak.

“Utanmadan sıkılmadan bizi Kürtlere karşı olmakla suçluyorlar. Sadece Kobani’den gelen 300 bin Kürt bizim ülkemizde yaşamaktadır. ABD bunu görmez, AB bunu görmez. E, biz kime neyi anlatacağız? En azından kendi milletimiz görsün.

“Parlamento’da da sırtını terör örgütüne dayayan bir grup var. Onlara da bunu göstereceğiz.

“Rejimin ve bölücü terör örgütünün kontrol ettiği bölgelere kimse dönmek istemiyor.

“Güneyimizde bir terör devleti kurulmasını engellemeye çalışıyoruz. Buna fırsat veremeyiz. Bunun daha ileri noktası var, onları burada konuşmaya dilim varmıyor.

“Aradan geçen zamanda sadece ülkemizi oyalama taktiklerine başvurulmuştur.

“Buradan tüm NATO ülkelerine sesleniyorum, başta Amerika: Biz Türkiye’yiz ve biz bir NATO üyesi ülkeyiz. Beşinci maddeyi gayet iyi biliyorlar. Bu terör örgütleri NATO üyesi olan Türkiye’ye sessiz kalamazsınız, buna hakkınız yok.

“NATO ülkeleri içinde NATO’ya dair edimlerini yerine getiren en önemli ülkelerden veren biri Türkiye’dir, ilk üçün ilk beşin içinde. Ücretini takır takır ödüyoruz. Siz Türkiye’yi birkaç tane zibidi terör örgütüne tercih etmeyeceksiniz öyle mi? Buna eyvallah edemeyiz.

“Barış Pınarı Harekatı aşamasına böyle bir sürecin sonunda ulaştık. Dün 16.00 itibarıyla önceden belirlenen hedefleri imha ettik.

“Şu anda harekatımız tüm unsurlarımızın katılımıyla Tel Abyad ve Resulayn bölgesinde devam ediyor.

“Şu ana kadar 109 terörist öldürüldü. Terör örgütü ve yandaşları ülkemizi karalamak için yalan yanlış haber yapmaya başladılar. Bunların dışında yaralılar ve teslim olanlar var."

Ülkemizi yıllarca iç meseleleriyle uğraştırarak meşgul ettiler” diyen Erdoğan, Türkiye’yi yine içine kapatmak isteyenler olduğunu söyledi ve ekledi:

“İçerde nelerle uğraşırsak uğraşalım asıl hedeflerimizden kopmayalım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölgesinde etkili bir ülke olduğunu belirtti. Türkiye’nin sınırındaki dizaynlarla tehdit edildiğini söyleyen Erdoğan, “PKK’yı her türlü silahla teçhiz ederek üstümüze saldılar” diye konuştu.

Erdoğan “Son üç yılda, sınırlarımız içinde 7.500, sınırlarımız dışında 8.500 teröristi etkisiz hale getirdik” dedi ve ekledi:

“Barış Pınarı’nın amacı Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğüne katkıda bulunmaktır. Suriye’nin dörtte biri PKK’nın işgali altındadır. Bunu görmeyenler bizim attığımız adımlara laf ediyorlar. Siz kenarda durun, biz devam ediyoruz.

“Almanya, Fransa ve Hollanda’dan DEAŞ Türkiye’ye geldi, biz bunları geldikleri yere gönderdik.

“Bazı ülkelerin adını zikredeceğim: Suudi Arabistan aynaya baksın. Yemen’i bu hale kimler getirdi? On binlerce insan Yemen’de ölmedi mi? Ey Suudi Arabistan, siz önce bunun hesabını verin. Kalkıp da bizim Suriye’de terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede bize karşı konuşamazsınız.

“Hele Mısır. Sen hiç konuşamazsın. Sen ülkende demokrasi katili olan bir kişisin. Yüzde 52 oyla seçilmiş bir Mursi’yi mahkemede öldürdün. Ailesinin cenazesini defnetmesine izin vermedin. Sen böyle bir katilsin. Sisi toplantı yapmış, bu operasyonu kınamış. Kınasan ne yazar?

“Sınır bölgelerimizdekiler hep ‘Ne zaman geliyorsunuz’ dediler. Rejim 8 yıl önceki 9 yıl önceki rejim olsaydı bu işler daha kolay olacaktı, rejimin işleri bu süreci zorlaştırdı.

“Bizim hem kendi güvenliğimiz tehdit altındadır, hem de Türkiye’de ülkesine dönmeyi bekleyen 3,6 milyon sığınmacı vardır.

“Ey Avrupa Birliği, kendinize gelin. Bak yine söylüyorum: Bizim şu anki operasyonumuzu işgal harekatı olarak nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay: Kapıları açarız, 3,6 milyon mülteciyi size göndeririz. Şimdi kalkmışlar para hesabı yapıyorlar. Neymiş, ikinci taksit olan 3 milyar avroyu göndermeyecekmişsiniz.

“Biz zaten sizden bir şey alarak yürümedik. 40 milyar doları harcadık. Gerekirse bir 40 milyar daha harcarız ve yolumuza devam ederiz. Ama kapıları da açarız. Siz bize karşı hiçbir zaman samimi olmadınız, 1963’ten beri oyaladınız. Siz dürüst değilsiniz. Hiçbir zaman doğru konuşmadınız. Hayatınız yalan üzerine bina edilmiş. İstediğiniz kadar saldırın.

“Hiçbir ülkenin böyle bir sorunu, derdi mevcut değildir.”