Fransa'ya dönmek isteyen IŞİD'li kadınlar açlık grevine başladı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katılan ve şu anda Suriye'deki gözaltı kamplarında tutulan yaklaşık 10 Fransız kadın, hükümetin onları yargılamak için eve getirmeyi reddetmesini protesto etmek için açlık grevine başladı.
Fransa'ya dönmek isteyen IŞİD'li kadınlar açlık grevine başladı
2021-02-23 09:36:03   Güncelleme: 2021-02-23 09:36:03     Euronews

Açlık grevindekilerin avukatları Marie Dose ve Ludovic Riviere yaptıkları açıklamada, kadınların sadece Fransa'da yargılanması gerektiğini ve 'iki yıldan fazla bir süredir yaptıklarının bedelini ödemeyi beklediklerini' söyledi.

Kadınlar, Kürt güçleri tarafından en az iki yıldır bakımsız kamplarda tutulan ve yasal belirsizlik içinde olan onlarca Fransız annenin ve 200 kadar çocuğunun arasında kalıyor.

The New York Times tarafından alınan sesli mesajda kadınlardan biri 'Geleceğimiz hakkında cevaplar almak için doğru insanlarla tanışana kadar riskleri ne olursa olsun kendimizi beslemeyi bırakmaya karar verdik' dedi.

Bir Fransız milletvekili kısa süre önce kamuoyuna açıkladığı mektupta, yönetimin politikasını 'derinden insanlık dışı ve sorumsuz siyasi korkaklık' olarak nitelendirerek, kamplardaki kadınlar konusunda harekete geçme çağrısı yaptı.

Fransa 35 çocuğu kabul etti

İnsan hakları gruplarının çağrılarına rağmen vatandaşlarını almayı kabul etmeyen Fransa, çok az sayıda çocuğu geri getirdi. Fransa bugüne kadar, kalp rahatsızlığı olan 7 yaşındaki bir kız çocuğu da dahil olmak üzere 35 çocuğu kabul etti.

Açlık grevi yapan kadınlardan biri sesli mesajında, 'Orada, çadırlarda, soğukta, kışın bekliyoruz. Buraya gelmek için yaptığımız seçim için topluma olan borcumuzu ödemek istiyoruz. Ama bu kabusun sona ermesinin ve bizim eve dönmemizin zamanı geldi.' dedi.

Çoğu kadın ve çocuktan oluşan yaklaşık 60 bin IŞİD'linin akrabası, 2019'dan bu yana Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt güçleri tarafından yönetilen kamplarda tutuluyor.


fransa suriye ışid kadın açlık grevi