Gaziantep’te ekonomik gerekçeyle müze kapatılıyor!

Gaziantep’te 11 yıl önce açılan, içinde 3.000 yıllık eserlerin bulunduğu, Medusa Cam Eserler Müzesi, maddi imkânsızlık nedeniyle kapatılıyor.

Gaziantep’te ekonomik gerekçeyle müze kapatılıyor!
2019-04-28 10:50:58    

Gaziantep’te, Seferpaşa Mahallesi’nde 2008 yılında kurulan Medusa Cam Eserler Müzesi, bir sanatseverin 15 yıllık birikimi sonucu ortaya çıkan koleksiyonunun daha geniş kitlelere, sanatseverlere ve bilim insanlarına sunulabilmesi için açılmıştı.

Arkeofili’nin aktardığına göre cam eserler, bronz ve pişmiş toprak eserler ile Roma Dönemi’ne ait altın ve bronz sikkeler ile yaklaşık 6.000 eserin bulunduğu müzenin yetkilileri, maddi imkânsızlıklar nedeniyle kapatma kararı aldı.

Özel müze statüsünde olduklarını ve ekonomik yetersizlik yüzünden müzeyi kapatacaklarını dile getiren Müze Müdürü İbrahim Halil Algın, 'Burası Türkiye’de tek olan özel bir müzeydi. 11 yıl önce açılışımızı yapmıştık. O zamandan bugüne kadar kendi ayakları üzerinde durabiliyordu.' diyor.

Algın sözlerine şöyle devam etti:

'Son yıllardaki maddi imkansızlıklar, ziyaretçi sayısının az olması nedeniyle kapatma kararı alındı. Müzede yaklaşık 6.000 eser var. Bunun 2.000 tanesini Devlet Arkeoloji Müze’sine teslim ettik. Kapatma kararını aldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazımızı yazdık. Oradan gelen sonuç doğrultusunda müzemizi tamamen kapatacağız. Daha sonra koleksiyoner olan kişi kalan eserleri alıp, kendi evinde saklamaya devam edecek. Bu eserlerin maddi ve manevi değerleri çok yüksek ve müzemizde yer alan eserlerin Türkiye’de eşi benzeri bulunmuyor. Pişmiş topraktan oyuncak, kukla bebek, oyuncak arabalar gibi birçok değerli eserleri bulunan ‘Medusa Cam Eserler Müzesi’ kapanıyor.'