Gırgır dergisi kapatıldı, herkes işten çıkarıldı

Gırgır dergisi tarafından yayınlanan "Hz. Musa" karikatürü sonrası Cumhurbaşkanlığı'ndan tepki gelmişti. Tepkiler sonrası dergi yayıncı şirket tarafından kapatıldı.

Gırgır dergisi kapatıldı, herkes işten çıkarıldı

Gırgır dergisinin son sayısında yayınladığı "Hz. Musa" karikatürü nedeniyle Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın, "Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur" demişti.

Kalın'ın tepkisi sonrası dergi kapatıldı.

Sözcü'de yer alan habere göre, yayıncı şirketin avukatı, "Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”