96 gündür cezaevinde tutulan Grup Yorum üyeleri serbest bırakıldı

Grup Yorum üyelerine açılan davanın ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesinde görüldü.. Duruşmaya 45. sanat yılını geride bırakan Edip Akbayram da katılarak destek oldu. Akbayram, "50 senedir türkü söylüyorum. Bu kadarını görmedim" dedi. 96 gündür tutuklu olan Grup Yorum üyelerinin tamamının tahliye edildiği açıklandı.

96 gündür cezaevinde tutulan Grup Yorum üyeleri serbest bırakıldı

BirGün muhabiri Erk Acarer, savcının Grup Yorum üyeleri için tahliye talep ettiğini, tutuklu bulunan tüm Grup Yorum üyelerinin tahliye olduğunu duyurdu.

​Duruşmaya Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal ve Ferhat Tunç, Edip Akbayram ve Ataol Behramoğlu da destek için katıldı.

Edip Akbayram  "50 senedir türkü söylüyorum. Bu kadarını görmedim. Türkülerimizden korkuyorlar. Türküleri yasaklayamazlar” dedi.

“TÜRKÜLERİ YASAKLAYAMAZLAR”

Cumhuriyet'in haberine göre, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava öncesi bir açıklama yapan avukat Ebru Timtik, Grup Yorum için hazırlanan dosyada hiçbir somut delilin olmadığını belirterek dava sonunda tahliye kararı beklediklerini söyledi.

Kapıların açılmasının ardından duruşmaya başlandı. İlk olarak sanıkların kimlik tespitlerinin yapıldı. Ardından da iddianamenin okunmasına geçildi.

97 GÜNDÜR CEZAEVİNDELER

18 Kasım’da Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezine yapılan polis operasyonunda gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek 96 gündür cezaevinde tutuluyordu.