Fransa’da kadınların arkasından ıslık çalmak suç sayılacak!

Fransa toplum içindeki tacizle mücadele için yeni bir kanun üzerinde çalışıyor. Tasarı yasalaşırsa sokakta kadınların arkasından ıslık çalmak da taciz suçu sayılacak.

Fransa’da kadınların arkasından ıslık çalmak suç sayılacak!

Fransa ‘maço’ kültürüne son vermek adına erkeklerin kadınları takip edip telefonlarını istemeleri veya arkalarından ıslık çalmaları gibi tacizlerin yasaklanması için çalışma başlattı. Toplum içerisindeki tacizle mücadele aynı zamanda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim kampanyasındaki vaadlerinden biriydi.

Sputnik Türkiye’de yer alan haberde Fransa’da Kadınlar ve Erkekler Arasında Eşitlikten Sorumlu Devlet Sekreteri Marlene Schiappa’nın, toplum içinde insanları taciz etmeyi yasa dışı kılacak bir kanun üzerinde çalıştığı belirtildi.

Daily Mail’in aktardığına göre bu, insanların arkasından “ıslak çalmanın” yasaklanması anlamına gelebilecek.

​Komitede yer alan 5 vekilin, ne tür cezalar uygulanacağı belirlenmeden önce sokak tacizinin hukuki tanımı üzerinde çalışacağı belirtildi.

Bu tasarıya suçun ispatlanmasının zorluğu nedeniyle önlemlerin uygulanmasının zor olacağı gerekçesi ile karşı çıkanlar da var.

“Erkeklere göre sokaktaki taciz: ‘Fransız sevgili’ gibi davranmak”

Guardian’a konuşan Schiappa, sokakta yaşanan cinsel tacizlerin Fransa’da ‘büyük bir fenomen’ olduğunu dile getirdi.

Schiappa, “Bir erkek bir kadının arkasından yürüyüp konuştuğunda kadın bir şey yapamıyor çünkü yalnız. Yardım istemek için de bağırmıyor çünkü ‘O kadar da kötü değil, yürüyüp kaçacağım’ diye düşünüyor” dedi.

Öte yandan Schiappa, “Erkekler bunun kabul edilebilir olduğunu düşünüyor: Sonuçta sadece ‘Fransız sevgili’ olmaktan başka bir şey yapmıyorlar” dedi.

“Onlar ‘eğlencemize bakıyoruz’ diyor, biz ise ‘hayır’ diyoruz”

Kadınların çok sık ‘sarkıntılığa’ maruz kaldığını belirten Schiappa, toplu taşıma araçlarına binecekleri zaman da kıyafetlerini buna göre seçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Schiappa sözlerini şöyle noktaladı: “Şu an birçok erkek şunu söylüyor: O kadar büyütülecek bir şey değil, sadece eğlencemize bakıyoruz. Biz de diyoruz ki: Hayır.”

ıslık çalmak taciz suç