Mesud Barzani: Ya kölelik ya da bağımsızlık!

Mesud Barzani, sandıklara gidin çağrısında bulundu.

Mesud Barzani: Ya kölelik ya da bağımsızlık!

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Mesud Barzani, referanduma sayılı günler kala konuştu. Rudaw'ın aktardığına göre Barzani şu ifadeleri kullandı.

Bağdat'la tüm tarafaların iradesiyle birlikte yaşamaya çalıştık. Ne yasa bıraktılar ne de ortaklık. 4500 köyümüzü yerle yeksan ettiler. 12 bin Feyli Kürt'ünü ve 8 bin Barzani'yi katlettiler. Biz anayasayı kabul ettik ama Bağdat buna uymadı. Bütçenin kesilmesi de bir başka infialdi. Bağdat'ın denetiminden geçmeden peşmergeye tek fişek gelmedi. Referandum kararından önce Bağdat'a bunu ciddiye alın dedik. 

REFERANDUM KARARI

Bu karar tarihi ve cesurca bir karardı. Referandum kararından önce kimse gelip 'başka bir çözüm var mı' diye sormadı. Uluslararası toplum ve Bağdat'ın tavrı önce ılımlıydı ama şimdi ise değişti. Referandumun ertelenmesine yönelik baskılar artarak devam etti. İyi niyetle ciddi müzakerelere hazırız ama 25 Eylül'den sonra. Kendimi halkıma mahçup edecek biri değilim. Demokratik ve barışçıl yollarla halkımızın görüşünü almak istiyoruz. Bir halk 'Bağımsız olmak istiyorum' diyorsa, bunda ne günah var? Ne referandum sınırları çizer ne de sınırları tartışmaya açarız. 

"TÜM BEDELLERİ ÖDEMEYE HAZIRIZ: YA KÖLELİK YA DA BAĞIMSIZLIK"

IŞİD teröristlerine karşı koalisyon ve Irak güçleri ile işbirliğimiz devam edecek. Yardımlarından dolayı koalisyona teşekkür ediyorum. Dünyanın neresinde bir devletin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı görülmüştür? Peşmergenin elindeki silahlarla dünyadaki hangi güç bu savaşı verebilirdi? Koalisyona teşekkür ediyoruz ama biz de kanımızı döktük. 25 Eylül'de sandıklara gidin. Uluslararası toplum, şehit annelerinin bağımsızlık talebine olumsuz bakıyor. Bu 25 yıl tehdit olmadığımızın kanıtı değil midir? Neden bize karşı tehdit dili kullanıyorsunuz? Kahraman peşmergenin rolüne dikkat çekmek istiyorum. Şehit olan, yaralanan ve şu an da cephede bulunan kahraman peşmerge Kürdistan'ın düşman eline geçmesine izin vermedi. Tüm bedelleri ödemeye hazırız. Ya kölelik ya da bağımsızlık. Bağımsızlık uğruna ölmek bir şereftir.Birkaç gündür hemen her taraftan tehditlerle karşı karşıyayız. Eğer yine Kürdistan halkını cezalandırmaya niyetiniz varsa, gelin beni cezalandırın.

LAVROV: KARAR IRAKLILARIN

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, "Bizim için önemli olan Irak'ın bütünlüğü, üniter yapısıdır. Ancak Irak'ın iç problemlerini çözmesi gerekenler yine Iraklılardır." dedi

mesud barzani seçim ırak