BM Genel Sekreteri: Nükleer silahın doğuracağı sorunlar, ulusal sınırların ötesine geçer!

Antonio Guterres, "Nükleer silah kullanımın doğuracağı korkunç insani ve çevresel sorunlar, ulusal sınırların ötesine geçer" uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreteri: Nükleer silahın doğuracağı sorunlar, ulusal sınırların ötesine geçer!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York'ta BM Genel Merkezi'nde düzenlenen 'Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü'nde konuşma yaptı. Guterres, "Nükleer silah kullanımın doğuracağı korkunç insani ve çevresel sorunlar, ulusal sınırların ötesine geçer" diye konuştu.

Guterres, Kuzey Kore'nin "Tüm dünyada gerginliği artıran, kışkırtıcı nükleer füze testleri dizisini kesin olarak kınadığını" söyledi. Nükleer silah çoğalmasının tehlikelerini vurgulayan Guterres, nükleer silah sahibi ülkelere de somut adımlar atmaları çağrısında bulundu ve nükleer silahsızlanmanın küresel bir yaklaşım gerektirdiğini söyledi.

BM Genel Kurulu, 2013 yılında alınan kararla 26 Eylül'ü 'Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü' ilan etti. Kararla birlikte, "Nükleer silahların geliştirilmesi, üretimi, satın alımı, denenmesi, depolanması, kullanılması, aktarılması, kullanılması ya da kullanma tehdidini yasaklama" çağrısı yapıldı.

 

antonio guterres nükleer silah