Semih Özakça: Tutuklandık çünkü komplonun adı hukuk olmuş!

Gülmen ve Özakça'nın açlık grevi, bugün 204'üncü gününe girdi.

Semih Özakça: Tutuklandık çünkü komplonun adı hukuk olmuş!

KHK ile ihraç edilen ve "İşimizi geri istiyoruz" diyerek başlattıkları açlık grevinin 72'nci gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, bugün ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Açlık grevinde 204 günü geride bırakan Özakça'nın tekerlekli sandalyeyle getirildiği duruşmaya Gülmen'in katılması, "tıbben sakıncalı" bulundu. 

İşte dakika dakika yaşananlar

13:25 - Özakça: "İhraç edilenler ağaç kökü yesin" diyen bakana sesleniyorum, onu da yemiyoruz; ömrümüzden yiyoruz!

13:20 - Özakça: İşimizi geri alıncaya kadar açlık grevi eylemine devam edeceğim. 

13:09 - Özakça: Biz aç kalmayı tercih etmedik. İktidar işimizi bize geri verseydi aç kalmazdık. Direnişi başlatan da bastırmaya çalışan da iktidardır

13:08 - Özakça: Mesele açlık grevinin etkili bir eylem olmasının düşünülmesi, halk tarafından sahiplenilip büyüyeceğinden duyulan korku idi.

13:07 - Özakça: Bu direniş iki kişinin direnişi değildir. Bu direniş ezilen halkların direnişidir.

13:05 - Özakça: Ekmeğini ve onurunu savunamayan biri namusunu koruyabilir mi? Ekmeğini savunmayan namuslu olabilir mi olamaz çünkü ekmek namustur.

12:55 - Özakça: Kimsenin sokağa çıkmadığı basın açıklamalarının yasaklandığı bir dönemde halkımın sözünü söylemeyi bir zorunluluk olarak görüyorum

12:40 - Duruşma yeniden başladı.

12:15 - Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

11:45 - Özakça: Peki neden bu şartlara rağmen öğretmen olmaktan vazgeçmedim? Çünkü ben ekmeğimi çok zor koşullarda kazandım. Eşimle birlikte ihraç edildim. Bizim gibi devrimci demokrat binlrce insanın işinden edilmesi asıl mücadelenin FETÖ ile edilmediğini gösteriyordu"

11:43 - Özakça: Devlet kurumlarında uygulanan tek bir kural vardır o da talimatsız hareket etme yanarsın kuralıdır.

11:42 - Özakça: İşten atılmamızın nedenini anlamak için halkların tarihine bakmak yeterlidir. Bizim sınıfımız ezilenlerin ve sömürülenlerin sınıfıdır.

11:40 - Özakça: Siyasi şube polisleri o odada cinayet işlediler. Her cinayet işleyen yargilaniyorsa mahkemelerinizde beni de tanık yazın"

11:35 - Özakça: Tarih, ekmek adalet ve özgürlük mücadelesinden ibarettir

11:32 - Özakça: Bu gözler siyasi şube polislerinin savcının odasına girip, çay söylediğini gördü

11:20 - Özakça: Bu savunma hakkımıza yeni bir saldırıdır. 12 Eylülde avukatlarımızı gözaltına aldınız, 14 eylülde bizi mahkemeye getirmediniz. Şimdi de avukat sınırlaması.. Nuriye Gülmeni de zorla hastaneye kaldırdınız, bunların hepsi savunma hakkımıza saldırıdır.

11:15 - Duruşma başladı, Nuriye Gülmen'in duruşmaya getirilmesinin tıbben sakıncalı olduğu yönündeki Numune Hastanesi raporu okundu

11:03 -Semih Özakça duruşma salonuna getirildi. Acun Karadağ'ın Semih Özakça'nın elini sıkmasına izin vermediler. 

 

nuriye ve semih açlık grevi nuriye gülmen semih özakça khk ihraç