Erdoğan: Kuzey Irak bedelini ödeyecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kuzey Irak bize rağmen bizim aleyhimize bir adım atmıştır ama bunun bedelini ödeyecektir" dedi.

Erdoğan: Kuzey Irak bedelini ödeyecek!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bağımsızlık referandumu düzenleyen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi için “Bedelini ödeyecektir” dedi.

Erzurum’da il danışma toplantısında konuşan Erdoğan, “Kuzey Irak yönetimine en çok desteği biz verdik. Elimizdeki imkanları onlarla paylaştık. Zamanı geldi dost gördüğümüz ülkeleri onlar için karşımıza aldık. Tek isteğimiz: Irak’ın bütünlüğünden yana kalsınlar. Geçmişte yaptıklarımızdan pişman değiliz. Kuzey Irak bize rağmen bizim aleyhimize bir adım atmıştır ama bunun bedelini ödeyecektir” dedi. Erdoğan, “Bunlar diyor ki Kerkük bizim. Ya bunlar ne diyor ya. Kerkük’ün tarihinde siz var mısınız, yoksunuz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Erzurum, bölgenin en önemli cazibe merkezi. Erzurum’a fuar alanı ve AVM yatırımlarıyla şehre dışarıdan gelenlerin beklentilerini ve şehirde yaşayanların ihtiyaçlarını karşılayacağız

Bundan 100 yıl önce Erzurum’dan yükselen bir ses tüm milletimize ümit vermiştir. Erzurum Kongresi’nde bir araya gelen delegeler yayınladıkları bildiride Milli sınırlar içinde vatan bütündür parçalanamaz diye haykırdılar. Erzurum her zaman kurucu olmuştur. Erzurum kongresinde alınan kararla ‘Vatan bir bütündür parçalanamaz’ sözü bir milleti ayakta tutmuştur. Bizim verdiğimiz mücadeleyle Erzurum kongresinde verilen mücadele aynıdır. Biz tek milletiz. Bizi bölemeyecekler. Bizi parçalayamazlar.

‘BİZ 80 MİLYON TEK MİLLETİZ’

Tek bayrak. Bayrak şehidimizin kanı. O paçavraları asmaya kalkanlar yerle yeksan edildi. Biz 80 milyon tek milletiz. Bizi bölemeyecekler, parçalayamayacaklar. Bu mücadeleye dört elle sarılacağız. Tendürek’te, Gabar’da, Cudi’de, Kandil’de nerede varsa hepsi evelallah güvenlik güçlerimiz onları yer ile yeksan ediyor.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.. Şimdi yeni ve diğerlerinden çok farklı bir mücadeleye hazırlanıyoruz. Bedel ödüyorlar ve ödemeye de devam edecekler. Tek terörist kalmayıncaya kadar mücadele devam edecek. Benim milletimin huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yoktur.

Mart ve Kasım seçimleri var. Türk’ü, Kürt’ü, Dadaş’ı hep beraber sandığı patlatacağız. Mesele Erdoğan, AK Parti meselesi değil bunu anlatacağız. Tam tersi bir durum olursa Türkiye kaybeder. AK Parti kazanırsa Türkiye kazanır.

Maalesef ülkemizde, ‘AK Parti ve Tayyip Erdoğan kaybetsin de gerekiyorsa Türkiye batsın’ gibi hastalıklı bir zihniyetin içinde olanlar da var. Bunların belki sayıları azdır ama etrafa yaydıkları cüruf, sebep oldukları kötü koku çok fazladır.

‘SIKMADIK EL BIRAKMAMALIYIZ’

Şimdiden kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağız. Sıkmadık el bırakmamalıyız. Nerede bir aksama varsa bunu gidereceğiz ki Erzurumlu iftihar etsin. Eğitimde sağlıkta ulaşımda adalette emniyette tarımda sporda tüm alanlarda adeta yepyeni bir Erzurum inşaa ettik. Proje ve hizmetlerle Erzurum’un inşaasında önemli projeler bitti. 2023 Türkiye’sinin Erzurum’unu inşaa ediyoruz. Hepimiz biliyoruz ki Erzurum’un bugün bulunduğu yer henüz hak ettiği yer değildir. Bunu başaracak olanlar hep beraber biziz.

‘GENÇLERİMİZİ YÖNETİME ALACAĞIZ’

Bu kongrelerde 18 ile 25 yaş arasındaki gençlerimizi yönetimlere alacaksınız diye talimatlarımızı verdik. Genç kızlarımız genç erkekler 18’den 30’a kadar hepinize de ana kademede kongrelerde yer verilecek. Tarihse tarih, insan gücüyse insan gücü, hiçbir eksik kalmayacak. Tek eksiğimiz Erzurum’u türkiye’nin ilk 10 şehri arasına sokma azmi ve kararlılığı.

BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

Kuzey Irak yönetimine en çok desteği biz verdik. Elimizdeki imkanları onlarla paylaştık. Zamanı geldi dost gördüğümüz ülkeleri onlar için karşımıza aldık. Tek isteğimiz: Irak’ın bütünlüğünden yana kalsınlar. Geçmişte yaptıklarımızdan pişman değiliz. Kuzey Irak bize rağmen bizim aleyhimize bir adım atmıştır ama bunun bedelini ödeyecektir.

 

ırak erdoğan ıkby