Çok eşlilik için telefon uygulaması geliştirildi!

Endonezya'da yaşayan Lindu Cipta Pranayama adlı bir kişi, çok eşlilik için Tinder benzeri bir uygulama geliştirdi. 'Ayo Poligami' isimli uygulama, 6 ay içinde 56.000'den fazla kullanıcıya ulaştı.

Çok eşlilik için telefon uygulaması geliştirildi!

Endonezya'da çok eşlilik genelde onaylanmasa da ülkedeki şeriat mahkemelerinden birine başvuran erkekler belli şartlar altında ikinci bir eşle evlenebiliyor.

Örneğin bir mahkeme ilk eşin çocuk sahibi olamaması ve onayı olması halinde bu izni verebiliyor.

‘Hadi çokeşli olalım' olarak Türkçe'ye çevrilebilecek akıllı telefon uygulaması 'daha büyük bir aile' yaratmak isteyen evli ya da bekar Müslüman kadın ve erkekleri birbiriyle eşleştiriyor.

Tepki çeken uygulamayı geliştiren Pranayama, uygulamayı 'evlenmemiş orta yaştaki kadınlara yardım etmek' amacıyla geliştirdiğini savundu.

'40'LI, 50'Lİ YAŞLARDA ELİNİZE ERKEK ELİ DEĞMEMİŞ OLMASINI HAYAL EDEBİLİYOR MUSUNUZ?'

Çöpçatan sitelerinde kendine eş bulma çabaları boşa çıktıktan sonra uygulamayı geliştirdiğini söyleyen 35 yaşındaki Pranayama, tepkiler karşısında kendini "Tartışmalar nedeniyle önce siteyi kapatmak istedim. Ancak 40'lı, 50'li yaşlarda hala bakire olan evlenmemiş  birçok kadın olduğunu görünce siyei açık bırakmaya karar verdim. Siz 40'lı, 50'li yaşlarda elinize erkek eli değmemiş olmasını hayal edebiliyor musunuz?" sözleriyle savundu.

Uygulama nisandan bu yana 56.000'den fazla kullanıcıyı kendine çekmiş durumda.

KADIN HAKLARI AKTİVİSTLERİ TEPKİLİ

Ülkedeki kadın hakları savunucuları ise çok eşlilik ile ev içi şiddet arasında yakın ilişki bulunduğu uyarısını yaptı.

 

Endonezya Kadına Şiddet Ulusal Komisyonu'ndan Adriana Venny Aryani, "Koca çokeşli olduğunda kadınlar duygusal ve ekonomik olarak suistimal ediliyor ve bazen de şiddete maruz kalıyorlar" dedi.

Endonezyalı yetkililer kısa süre önce de evlenmek isteyen erkek ve kadın üyeler için 'bekaret açık arttırmaları' düzenleyen 'Nikahsirri.com' adlı internet sitesini kapatmıştı.

Sitenin kurucusu Aris Wahyudi, 'pornografik içerikten' tutuklanmıştı.

Sputnik

çok eşli tinder Lindu Cipta Pranayama