Nuriye Gülmen: Açlığım ancak işime iade edildiğimde sona erecek

Nuriye Gülmen açlık grevinin 239’uncu gününde.

Nuriye Gülmen: Açlığım ancak işime iade edildiğimde sona erecek

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi 239’uncu gününe girdi. Numune Hastanesi'nin tutuklu koğuşunda kalan Gülmen’i ziyaret eden avukatı Şahap Örsal, Gülmen’in bulunduğu koşullar ve taleplerine ilişkin Mezepotamya Ajansı'ndan Diren Yurtsever'e konuştu.

'ODASINDAKİ IŞIK 24 SAAT AÇIK'

Örsal, Gülmen’in bilincinin ve moralinin iyi olduğunu belirterek şunları aktardı: “Odasındaki ışık 24 saat açık. Dolayısıyla sağlıklı olarak uykusunu alamadığından yakınıyor. Geçici olarak bir şeylerle örterek bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Tabi hijyen koşulları ne kadar elverişli bu ayrı bir konu. Çünkü, koridor gardiyanların, hastane görevlilerinin, diğer hükümlü ve tutukluların kullanımına açık ortak bir yer. Neredeyse hiç güneş ışığı almayan bir yer. Dolayısıyla katlanan bir elverişsizlik var orada. Sağlık koşulları bugün 239’uncu gündür süren bir açlık grevi ile birlikte değerlendirildiğinde olağan yaşamını sürdüren biri için çok ağır olmasa bile Nuriye için o koşullar riski arttırıyor."

Örsal, ayrıca Gülmen ile görüşme yaptığı koridorda ziyaret esnasında, diğer tutuklu ve hükümlülerin gelip geçmesi nedeniyle, görüşmenin avukat-müvekkil mahremiyetine aykırılık oluşturulduğunu söyledi.

 

‘TEMEL KAYGISI ZORLA MÜDAHALE’

Gülmen’in temel kaygısının "zorla müdahale" olduğunu aktaran Örsal, "Kişinin izni olmadan müdahale edilemez. Sonuçları ne olursa olsun buna hasta karar verir. Bu konuda Nuriye’nin temel nesnel nedenleri ne bilmiyoruz; ama koşulları nedeniyle bunu öngörecek durumdayız” dedi.

GÜLMEN’DEN ZİYARET VE DESTEK VİDEOLARI ÇAĞRISI

İçinde bulunduğu koşullar nedeniyle Gülmen’in bazı taleplerinin olduğunu belirten Örsal, şunları söyledi: “Kendi iradesini desteklemek ve benzer durumda olanların hak arayışını güçlendirmek için videolar çekilebileceğini, sosyal medyanın bu yönlü kullanılabileceğini, bulunduğu mahkum koğuşuna daha düzenli ziyaretlerin yapılabileceğini söyledi. Başta hekimler olmak üzere meslek odalarınca ziyaret taleplerinin ileri sürülmesini uygun görüyor."

'AÇLIĞIMIN BİR ÖNEMİ YOK'

Gülmen, avukatı Örsal aracılığıyla kamuoyuna şöyle seslendi: "Açlığımın ya da 239 gündür aç kalışıma vurgu yapmanın ve tutukluluğumun bir önemi yok. Ben işimi istiyorum. Ancak işime iade edildiğimde bu durum sona erecektir. Bu konuda iradem var. Bu irade beni ayakta tutuyor ve güçlü kılıyor. Bunun dışında bir isteğim yok.”

nuriye ve semih açlık grevi nuriye gülmen semih özakça khk ihraç