Abd Ankara'da ki Büyükelçiliği Kapattı

ABD Ankara'daki Büyükelçiliğini 1 günlüğüne kapattı. Kararın güvenlik endişesiyle alındığı duyuruldu.

Abd Ankara'da ki Büyükelçiliği Kapattı

 

 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden son dakika önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda, güvenlik tehdidi nedeniyle büyükelçiliğin yarın (5 Mart) kapalı olacağı ABD vatandaşlarına duyuruldu. Güvenlik tehdidinin geçmesinin ardından büyükelçiliğin yeniden hizmet vereceği belirtildi.

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, büyükelçilikten 5 Mart pazartesi günü sadece “acil işlemlerin” gerçekleştirileceği bildirildi. Vize randevularının tümü de iptal edildi. Açıklamada, ABD vatandaşlarının ‘pasaport yenileme, doğum bildirme ya da noterlik işlemleri gibi rutin işlemlerinin de yapılmacağı ifade edildi.

NE ZAMAN AÇILACAĞI BELLİ DEĞİL

Açıklamada, büyükelçiliğin “acil işlemler”dışında verilen hizmetleri durdurması “güvenlik tehdidi” gerekçesine bağlandı, ancak ayrıntılı bilgi verilmedi.

Elçiliğin ne zaman rutin çalışma düzenine geçeceğinin ise, yapılacak ikinci bir açıklama ile kamuoyuna duyurulacağı da ifade edildi.

Açıklamada, Amerikan vatandaşlarına;
– Kalabalıktan kaçınmaları
– Elçiliğe gelmemeleri
-Kişisel güvenlik önlemlerini arttırmaları ve popüler turist alanları, alışveriş merkezleri, spor merkezlerinden uzakdurmaları
-Güvende olduklarını aile ve dostlarına bildirmeleri
– Durumu yerel medyadan takip etmeleri
– Göze batmamaları konusunda da uyarılar yer aldı.