Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi

ABD'de erkekler için geliştirilen test aşamasındaki doğum kontrol hapının etkileri araştırılıyor.

Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi

Deneklerde her gün kullanılan hap sonrası sperm üretimi için gerekli testesteron ve diğer iki hormonda önemli ölçüde düşüş yaşandığı gözlendi. Söz konusu düşüşle, sperm seviyesinin de gebelik için yetersiz olduğu tespit edildi.

Hapın, daha önceki versiyonlarındaki gibi böbrek ile karaciğere zarar vermediği ve kadın doğum kontrol haplarındaki gibi kilo alımı ya da akneye yol açmadığı kaydedildi.

Araştırmaya katılan Profesör Stephanie Page, erkekler için geliştirilen günlük kapın 'büyük bir adım' olduğunu söyledi. Page, "Çoğu erkek, geliştirme aşamasındaki uzun süre etkili doğum kontrol iğneleri veya jellerin yerine sadece alındığı gün etkili olacak günlük hapları tercih edeceklerini dile getirdi" açıklamasında bulundu.

Araştırmanın henüz başında olduklarını dile getiren Page, "Daha alacak çok yolumuz var" dedi. Araştırmanın bir sonraki aşamasında, denekler hapı 3 ay boyunca kullanacak.

Dünyada kadınlar için doğum kontrol hapı yaygın olarak 1961'de kullanılmaya başlanırken, erkekler için 30 yıldır benzer bir hap geliştirilmeye çalışılıyor. (AA)

erkek doğum kontrol abd