Almanya’da 14 yaşından küçüklere başörtüsü yasağı hazırlığı

Almanya'da 14 yaşından küçük kız çocuklarının okullara başörtüsüyle gelmesini yasaklamak için yasa hazırlanıyor. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Uyum Bakanı Joachim Stamp'ın duyurduğu düzenlemesini, Türk kökenli Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler, "7 yaşındaki kız öğrencilerin başörtüsüyle derse gelmesine giderek daha sık tanık olunuyor. Başörtüsü takma yaşı anaokuluna kadar inebiliyor" diye yorumladı.

Almanya’da 14 yaşından küçüklere başörtüsü yasağı hazırlığı

Alman Bild gazetesine açıklamada bulunan Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Uyum Bakanı Joachim Stamp, 14 yaşının altındaki kız çocuklarına başörtüsü yasağı getirmeyi düşündüklerini açıkladı.

Bakan Stamp, kız çocuklarının henüz ergenliğe bile girmeyen yaşta olduklarına dikkat çekerek, dini inançlarını kendi hür iradeleriyle seçecek olgunlukta olmadıklarını belirtti ve başörtüsü takmaya zorlanamayacaklarını söyledi. Stamp, bu nedenle yasağın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Stamp, başörtüsü takma konusunda kendi iradesiyle sadece yetişkin kadınların karar verebileceğini belirtti.

Eyalet Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler de getirilmesi düşünülen yasağı savunarak, ’’Öğretmenler ilkokullarda henüz 7 yaşındaki kız öğrencilerin başörtüsüyle derse gelmesine giderek daha sık tanık oluyorlar’’ dedi. Güler, nadir de olsa başörtüsü takma yaşının anaokuluna kadar inebildiğini ifade etti.

Avusturya'da da Başbakan Sebastian Kurz'un talimatıyla yasak için yasa hazırlandığı geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti.

başörtüsü türban