Çipras'tan Türkiye'ye: İnsan özgürlüğü şantaj aracı değildir

"İnsan hayatı ve insan özgürlüğü, güç mücadelesinin piyonu ve şantaj aracı değildir ve olmamalıdır"

Çipras'tan Türkiye'ye: İnsan özgürlüğü şantaj aracı değildir

Türkiye’yle Yunanistan arasında Edirne’de sınırı geçen iki askerin tutuklanmasının yarattığı gerilim devam ediyor. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ bugün Twitter üzerinden Atina’ya tepki gösterirken, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da Türkiye’ye iki askeri serbest bırakması çağrısını yineledi.

Documento gazetesine bir açıklama gönderen Çipras, “İnsan hayatı ve insan özgürlüğü, güç mücadelesinin piyonu ve şantaj aracı değildir ve olmamalıdır” dedi.

Türkiye ile Yunanistan’ın kara sınırını oluşturan Meriç Nehri’ndeki Karaağaç bölgesinde devriye gezen iki Yunan askeri, Türk tarafına geçtikten sonra yakalanmıştı. Birinin teğmen, diğerinin de astsubay çavuş olduğu belirtilen askerler, ifadelerinde sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söylemişti. Ancak iki asker, Mart ayında “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklanmıştı.

Yunanistan askerlerin serbest bırakılmasını defalarca talep ederken, zaman zaman tepkilerin düzeyi de sertleşti. Milliyetçi söylemleriyle tanınan Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “tamamen delirdi” demiş ve bu açıklama Yunanistan’da da büyük tepki toplamıştı.

BBC Türkçe

yunanistan çipras türkiye asker