ABD'nin Brezilya'da yaptığı askeri darbe tamamlandı

ABD’nin desteğiyle İşçi Partisi iktidarına karşı tezgâhlanan ‘sivil darbe’nin son aşaması da tamamlandı. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan Lula cezaevine gönderildi

ABD'nin Brezilya'da yaptığı askeri darbe tamamlandı

Brezilya’da Dilma Rousseff’in başkanlıktan azledilmesinin ardından başlayan ABD destekli darbe süreci, sonbaharda yapılacak başkanlık seçimlerinin en büyük favorisi eski devlet Başkanı Lula’nın cezaevine gönderilmesiyle yeni bir boyut kazandı. Düzmece iddialarla başlatılan “yolsuzluk” davasında cezanın onaylanmasıyla 6 Nisan Cuma gününe kadar teslim olması istenen Luiz Inacio Lula da Silva dün iki gündür bulunduğu metal işçileri sendikasını terk ederek polise teslim oldu. Olası bir iç savaşın önüne geçmek için teslim olan Lula da Silva, uçakla Curitiba kentindeki cezaevine götürüldü.

Bina önündeki partililer, federal polise teslim olmak için sendika binasından araçla çıkmaya çalışan Lula’ya izin vermezken, polis yetkilileri ise Lula’nın bina içine girilerek kesinlikle alınmayacağını bildirdi. Yerel saatle 18.45’te sendika binasından çıkan Lula, kendisini bekleyen federal polis yetkililerine teslim oldu.

Lula, sağlık kontrollerinin ardından Sao Paulo’daki Congonhas Havaalanı’nda hazır bekleyen federal polis uçağıyla Curitiba’deki cezaevine götürüldü.

Tutuklamaya tepki gösteren İşçi partili milletvekili Paulo Teixeira hiç kimsenin hiçbir şeyden korkmadığını ve kendilerinin zorluklardan kaçmayan insanlar olduklarını söyleyerek, “Brezilya bugünden itibaren değişti. Başkan Lula bize ait ve bu Brezilya’yı Lula’nın özgürlüğü için durduracağız. Tüm siyasi haklarına sahip olacak, cumhuriyetin başkanı olacak” dedi.
Seçimin favorisiydi

Kamuoyu anketleri, 2003-2010 yılları arasında devlet başkanlığı görevini yürüten 72 yaşındaki siyasetçinin 2018 yılının ekim ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden bu göreve seçileceğini gösteriyordu.

Brezilya oligarşisinin komplosu olarak nitelendirdiği davada kendisine savunma hakkı verilmediğini ve yargı sonucunu tanımadığını açıklayan Lula hakkındaki mahkûmiyet kararını temyiz mahkemesine götürmüş ancak yüksek mahkemede yapılan oylamada temyiz sırasında hapsedilmeme talebi 6’ya karşı 5 oyla reddedilmişti. Cuma günü kararı yerine getirmeyen Lula, geceyi Sao Paulo’daki Metal İşçileri Sendikası binasında geçirmişti. Lula, cumartesi sabahı da geçen yıl ölen eşi Marisa Leticia için sendika binasının önünde düzenlenen anma törenine katıldı.


“Lula, Brezilya halkının savaşçısı”, “teslimiyet yok” sloganlarıyla kendisini sendika binası önünde karşılayan kalabalığa seslenen Lula, hakkındaki suçlamaları reddederek mahkemenin kendisine karşı kanıt göstermesini istedi. Federal Yüksek Mahkemeyi eleştiren Lula, şunları kaydetti: “Her kim kamuoyuna dayanarak oy kullanmak istiyorsa cüppesini çıkartıp milletvekilliği için aday olacak. Saklanmıyorum. Korkmadığımı, kaçmadığımı ve masumiyetimi kanıtlayacağımı bilmeleri için gidiyorum. Fikirlerimi tutuklamanın bir yolu yok. Rüya görmeyi bıraktığımda, sizlerin kafasında rüya göreceğim. Lula üzgün olduğunda her şeyin duracağı düşüncesi diye bir şey yok, kalbim sizin kalpleriniz, milyonlarca kalp için atacak. Beni durduracaklarını düşünmek bir işe yaramaz. Durmayacağım.”

abd darbe brezilya