Konya'daki çiftlikte terk edilen atlar açlıktan öldü

Konya'da bakıcısının terk ederek Kazakistan'a gittiği bir çiftlikteki atlardan 10'u açlıktan öldü.

Konya'daki çiftlikte terk edilen atlar açlıktan öldü

Karatay ilçesinde C.U.'ya ait çiftlikteki atlar, iddiaya göre, aç bırakılmaları nedeniyle ölmeye başladı. Durumu fark eden Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği yetkilileri, Orman ve Su İşleri 8'inci Bölge Müdürlüğü'ne şikayette bulundu.

Dernek Başkanı Ümit Sürmeli, olaya tepki göstererek, "Kaderlerine terk edilen bu atların bedelini kim ödeyecek? Konya Valiliği bu vahşetle ilgili soruşturma yapacak mı? Sorumluları bulacak mı? Bu konuyla ilgili bakanlığı da göreve çağırıyoruz. Bu atlar açlıktan ölüyor. Yetkililer hemen harekete geçsin'' dedi. 

İhbar üzerine harekete geçen Orman ve Su İşleri 8'inci Bölge Müdürlüğü, yaptığı incelemede çiftlik sahibi C.U.'nun Kazakistan'da olduğunu, yaklaşık 10 atın öldüğünü ve çoğu atın da bakımsız durumda bulunduğunu belirledi.

Bölge Müdürlüğü tarafından aç kalan atlar için son 10 günde 12 ton yem bırakıldı.

Çiftlik sahibi hakkında da, çiftlikteki eksiklikler, atların ölmesi ve bakımsız bırakılması gibi nedenlerle 23 bin 526 lira idari para cezası uygulandı.

Atların bir kısmının sahiplendirildiği belirtilirken, kalan 65 atın da bakımının Orman ve Su İşleri 8'inci Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

DHA

konya çiftlik karatay at açlık ölüm