İçişleri Bakanlığı'ndan telefon dinleme haberine açıklama

'Usule aykırı bir durum yok'

İçişleri Bakanlığı'ndan telefon dinleme haberine açıklama

İçişleri Bakanlığı Cumhuriyet gazetesinde yer alan "Bakan Soylu'ya polis takibi" haberinde konu edilen dinlemelerde usule aykırı bir durum tespit edilemediği vurgulandı.

"Haberle eski Türkiye'de olduğu gibi bu tip iddialar ortaya konularak güvensizlik ortamı oluşturulmasının amaçlandığı" belirtilen açıklamada, "Haberde yer alan konu ile ilgili 2017'de yapılan denetimlerde usulüne uygun olmayan, yargı kararından yoksun bir dinleme tespit edilmemiştir." denildi.

"Diğer konularda tespit edilen eksikliklerin hukuka uygunluk yönünden soruşturulduğu" söylenirken, "İddia edildiği gibi böyle bir soruşturma ile görevinden alınan personel bulunmamaktadır. İdari bir tasarruf olarak görev yeri değişikliği yapılmış ancak bu soruşturmalar süresince herhangi bir görev yeri değişikliği söz konusu olmamıştır." ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet'te yer alan haberde "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kullandığı cep telefonların yasadışı biçimde, emrindeki polisler tarafından takip edildiği, konunun ortaya çıkması üzerine müfettişler tarafından Ankara ve İstanbul’da iki ayrı inceleme başlatıldığı, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcılarından biri ile Ankara ve İstanbul’da 6 polisin görev yerinin değiştirildiği" iddiaları yer almıştı.

içişleri bakanlığı soylu telefon dinleme