Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi bilim insanlarının gerçekleştirdiği kapsamlı bir araştırmaya göre, günde en fazla bir alkollü içki içenler, hiç içmeyenlere kıyasla daha az yaşıyor.

Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor
600 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, haftada 5 ila 10 kadeh arasında içki içen kişinin ömrü 6 aya kadar kısalabiliyor.

19 ülkeyi kapsayan araştırmada bilim insanları, bu ülkelerdeki genel sağlık ve alkol tüketimini karşılaştırdı ve 40 yaşından sonra aynı alkol tüketimini sürdüren bir kişinin ömrünün ne kadar kısalabileceğine dair bir hesap ortaya koymaya çalıştı.

Araştırmacılar bu hesapla, haftada 5 bira ya da 5 şarabı, ölüm riskini artırmadan tüketilebilecek üst sınır olarak tarif ediyor. Ancak her türlü alkol tüketiminin kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığını da ekliyor.

Haftada tüketilecek 5 birimlik bu alkol araştırmaya göre:

  • Felç riskini yüzde 14
  • Ölümcül hipertansiyon riskini yüzde 24
  • Kalp yetmezliği riskini yüzde 9
  • Aort anevrizması riskini ise yüzde 15 oranında artırıyor.

'En azından alkolün vücuda bir faydası olmadığı ortaya konuldu'

Uzmanlar bu araştırmayı, "az alkol tüketimi vücuda yararlıdır" tezini sorgulamak için gerçekleştirdiklerini açıklıyor.

Bu alanda geçmiş yıllarda yapılan araştırmalardan biri, "günde bir kadeh kırmızı şarap sağlığa iyi gelir" sonucu ile öne çıkmıştı.

Sheffield Üniversitesi'nden kalp ve damar sağlığı konusunda uzman olan profesör Tim Chico, "Bu araştırma en azından alkolün sağlığa bir faydası olmadığını gösteriyor" diyor.

Araştırmacılar, yapılan çalışmanın İngiltere'de 2016 yılında değiştirilen "alkol tüketim kılavuzunu" da doğruladığını söylüyor. İngiltere'de Ulusal Sağlık Sistemi, haftada 6 büyük bardak biradan daha fazla alkol tüketilmemesi gerekliliğini tavsiye etmişti.

alkol haberleri, Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor haberleri, Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor son dakika, alkol son dakika, alkol nedir, alkol kimdir, alkol hakkında

ömür haberleri, Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor haberleri, Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor son dakika, ömür son dakika, ömür nedir, ömür kimdir, ömür hakkında

kısaltıyor haberleri, Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor haberleri, Günde bir kadeh alkollü içki ömrü kısaltıyor son dakika, kısaltıyor son dakika, kısaltıyor nedir, kısaltıyor kimdir, kısaltıyor hakkında

2013- vehaber.org - Tüm hakları saklıdır.