Büyükçekmece Engelliler Derneği (Buyender) Başkanı Zeynep Aslan: Amacımız bu faaliyeti büyütmek

Büyükçekmece Engelliler Derneği (Buyender) Başkanı Zeynep Aslan Büyükçekmece'nin gazetesi buyucekmecem.com'a konuştu.

Büyükçekmece Engelliler Derneği (Buyender) Başkanı Zeynep Aslan: Amacımız bu faaliyeti büyütmek
Haberin galerisi için tıklayın!

Büyükçekmece Engelliler Derneği (Buyender) Başkanı Zeynep Aslan'ın buyukcekmecem.com'a verdiği o röportaj şu şekilde

 Buyukcekmecem.com:Buyender(Büyükçekmece Engelliler Derneğiolarak neyi amaçlıyorsunuz kısaca tanımlar mısınız?

         Buyender(Büyükçekmece Engelliler Derneği) 5 yıllık bir dernek, daha küçük 5 yaşında olan bu derneğimiz hızlı ilerlemeler kaydediyor, çok aktif bir sürü çalışması var. Biz Perşembe günü ayın 10’unda buraya güçlü bir açılış yapacağız.

    İçişleri Bakanlığı projesini 3 yıldır bekliyorduk ve bölgemizde bir ilk gerçekleşiyor, 3. Bölgede bir ilk Avcılar’dan Silivri’ye kadar olan bölgede bir ilk gerçekleşiyor, şu ana kadar böyle bir proje yapılmamış bunu da 5 yaşında olan Buyender gerçekleştirdi. Amacımız engelli kardeşlerimizi, engelli bireylerimize herşeyin en güzelini sunabilmek. Hayata onları kazandırabilmek, topluma kazandırabilmek, adapte edilmek, özgüvenlerini kazanma yolunda bir parça, bir nebze de olsa üstümüze düşenleri yerine getirebilmek.

Buyukcekmecem.com:  Sivil toplum kuruluşu olarak hangi faaliyet ve organizasyonlar yapıyorsunuz ?

          Geleneksel pikniklerimiz var, kermeslerimiz var, ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye, hasta bezi, hasta yatağı her türlü ihtiyaçlarını gideriyoruz. Bunları yaparken de hayırseverlerle, işadamlarımızla, kurum ve kuruluşlarımızla köprü oluşturarak yapıyoruz. Burada güzel bir aile ortamı var. Zaten Buyender ailesi diyoruz. Bölgemizde 380 sayımız var 

Buyukcekmecem.com:Daha çok hangi bölgede faaliyet gösteriryorsunuz ? Hangi belediyeden destek aldınız?

         Tepecik bölgesinde. Potansiyel gücü burada fazla olduğu için hem projemiz burada gerçekleşiyor. Hem de derneğimiz burada faaliyet gösteriyor, hepsi buraya rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Gördüğünüz üzere onlara engelsiz yaşam parkı da oluşturduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla oldu parkımız. Rahatlıkla tekerlekli sandalyede olan arkadaşlarımız parkın etrafını gezebiliyorlar, alanı kullanabiliyorlar. Engelli ailelerimiz geldiğinde rahat bir nefes  alacak ortamları var artık. Tepecik’de de bir ilk burası.

Buyukcekmecem.com:Biraz projenin içeriğinden bahseder misiniz ?

        Evet bahsedeyim; 3 odası terapiden oluşan, milli eğitimin desteklediği  4 bölümden oluşan kurslarımız mevcut. Bu terapilerimiz fizyoterapi duyu bütünleme olacak. Arka odamız birazdan faaliyete geçecek, duyu bütünleme orada olacak artı psikolog eğitimimiz olacak. Ailelerimize birebir seanslarla oluyor.

Bunun haricinde ortaklarımız var bizim kaymakamlık ve milli eğitim. Milli eğitimimiz bize hoca desteği sunuyor. Bunlar nedir? Bilgisayar odamız mevcut, şu anda bilgisayar hocamız  2 hafta oldu başlayalı, bilgisayar eğitimi başladı, el sanatları dersimiz var, müzik eğitimimiz var, resim eğitimimiz var ve tiyatro drama eğitimimiz var. Dernek statüsünden çıktık artık kurum statüsünde hizmet vereceğiz.  Amacımız bu faaliyeti büyütmek, daha büyük  daha rahat bir alan yaratmak.

Buyukcekmecem.com:İçişleri Bakanlığını 3 yıl beklediniz ve 3 yıl sonunda verdikleri hibeyi ne gibi işlerde kullandınız ?

       İçişleri Bakanlığı bize bazı şartlar sundu,  gönderilen hibeyi çok güzel kullanmaya çalıştık. Biliyorsunuz ki devlet verdiği hibelerin her bir parçasını görmek ister. Yapılmış mı yapılmamış mı, faaliyete geçmiş mi, denilen proje hayata geçmiş mi? Şimdi biz bunu göstereceğiz. Perşembe günü buranın bu faaliyette olduğunu gören İçişleri Bakanlığımız denetime geldiğinde diyecek ki  “Evet siz bu işi başarıyorsunuz, bundan sonrası da aydınlık, önümüzde güzel süreç var, biz size bundan sonra destek vereceğiz.” Biz bunu istedik, bu bizim için bir admdı, bundan sonrakiler daha büyük olacak, sürekliliği sağlamak çok önemli. Bu işin sürekliliğini sağlamak için burada 20 kişilik bir kadromuz var. Yönetim kadromuz var. Yönetim kadrosunda hiç kimsenin menfaati,  çıkarı  yok, herkes burada gönüllü olarak hizmet veriyor. Ahmet Hocamız daha önce de yönetim kurulundaydı ama dışarıdan her türlü desteği ile yanımızda kardeşimiz sağolsun.

 Buyukcekmecem.com: Bağış yapmak isteyen yardımseverler size nasıl ulaşabilir ?

     IBAN numaramız var evet. Akbank şubesinde Büyükçekmece Engelli Derneği’ne ait hesap numaramız var. Oradan gerekli bağışı yapabiliyorlar. Resmidir, il dernekler müdürlüğüne bağlı zaten. Her şeyimiz makbuzludur, kayıtlıdır. İstismara açık bir konu olduğu için biz bunlara çok dikkat ettik 5 yıldır. Bundan sonra dikkatli olma konusunda da gerçekten titiz bir şekilde davranıyoruz. Buradan girip çıkan herşey, tutanakla, makbuzla o şekilde teslim alınır, teslim edilir.

 

ADRES:

Hürriyet mahallesi Atatürk caddesi Sünger sokak no:1 Türkoba Yolu Tepecik/Büyükçekmece

TELEFON:

0212 882 32 37  Dernek Dahili Numarası

0535 817 2888   Zeynep ASLAN (Dernek Başkanı)

0536 404 2514   Sema YOLCU (Dernek Sosyal İşler Başkanı)

E-Posta: iletisim@buyender.org

Bağışlarınız İçin IBAN Numaramız

TR13 0004 6001 9788 8000 0251 70 (AKBANK)

Büyükçekmece Engelliler Derneği Hesabıdır

buyender Büyükçekmece Engelli Derneği zeynep aslan