Hollanda'da sağcılardan 'Muhammed Peygamber karikatürü' yarışması

Hollanda'nın sağcı ana muhalefet partisinin lideri Geert Wilders, partisinin parlamentodaki ofislerinde Muhammed Peygamber karikatürü yarışması düzenliyor.

Hollanda'da sağcılardan 'Muhammed Peygamber karikatürü' yarışması

Hollanda'daki en büyük muhalefet partisi olan, sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders, partisinin Hollanda Parlamentosu'ndaki ofislerinde Muhammed Peygamber karikatür yarışması düzenleyecek.

Ayrımcı söylemleri sebebiyle tepkilerin hedefi olan Wilder, dün sosyal medya hesabından yarışma için güvenlik yetkililerinden gerekli izni aldıklarını şu ifadelerle duyurdu:

"Hollanda Terörle Mücadele Teşkilatı (NCTV), Özgürlük Partisi'nin Hollanda Parlamentosu'ndaki güvenli ofislerinde bu yılın sonlarına doğru Muhammed karikatürü yarışması düzenlenmesine yeşil ışık yaktı."

KURAN'IN YASAKLANMASINI İSTEMİŞTİ
Geert Wilders daha önce de, "İslam'ın totaliter bir inanç olduğunu belirterek" Hollanda'da Kuran'ın yasaklanması için çağrıda bulunmuştu.

Daha önce de İslam diniyle dalga geçen pek çok etkinliğe ve sergiye katılan Wilders, son olarak 2015'te Garland, Texas'ta silahlı saldırının hedefi olan bir karikatür yarışmasına katılmıştı. Wilders, Texas'taki saldırıya uğrayan yarışmayı kazanan ABD'li karikatürist Bosch Fawstin'i de Hollanda'daki yarışmanın jürisi olmaya çağırdı.

 

muhammed peygamber karikatür hollanda