Ceyhun İrgil: Bir insan kendi dükkanında gelen heyete silahla saldırır mı?

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Suruç'ta yaşanan çatışma ile ilgili açıklama yaptı.

Ceyhun İrgil: Bir insan kendi dükkanında gelen heyete silahla saldırır mı?

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ise Twitter paylaşımında olayla ilgili bulunduğunu söyledi ve bunları şöyle sıraladı:

1. Bir insan kendi dükkanında gelen heyete silahla saldırır mı?

2. Saldırdı diyenlerden 3 ölü, saldırılanlardan ise bir ölü var

3. Saldırdı denenler yaralı hastaneye gidiyor, hastanede intihar mı ettiler?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise katlıdığı bir televizyon programında olaydan üzüntü duyduğunu söyledi.

Politikacıların dikkatli bir dil kullanması gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu " Umarız gerginlik sona erer. Politikacıların da dikkatli bir dil kullanması gerekiyor. Artık bu tür olaylar da tarihte kalmalı" dedi.

Buldan: Provokasyonlarla halkı ayaklandırma

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan sosyal medya hesabından bir mesajla olay kınayarak " Provokasyonlarla halkın ayaklandırılmaya çalışıldığını görüyoruz. " dedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu da yazılı bir açıklama ile olayı kınadı ve medya organlarının gelişmeleri çarpıttığını ve asılsız iddialara dayandırdığını öne sürdü.

"Tüm Türkiye'yi provokasyonlara karşı sağduyulu ve itidalli olmaya davet ediyoruz" denen açıklama şöyle:.

"Suruç halkını, demokratik kamuoyunu ve tüm Türkiye'yi provokasyonlara karşı sağduyulu ve itidalli olmaya davet ediyoruz. Hükümete ve medyaya sorumlu bir dil kullanmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Medya organları gelişmeleri çarpıtarak ve asılsız iddialara dayandırarak yaymaktan ve ortamı körüklemekten derhal vazgeçmelidir.

Temelli: Gelin bu oyunu deşifre edelim

Herkes soğukkanlılığını korumalı, seçim çalışmalarını demokratik bir tarzda sürdürmelidir. Seçimlere kavga ve kan bulaşmamalıdır.

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli de Van'da bir açıklama yaparak, tüm Cumhurbaşkanı adaylarına çağrıda bulundu.

"Gelin bu oyunu deşifre edelim. Bu provokasyonlar karşısında güçlü bir çağrı yapalım. Tüm yurttaşlarımıza da sesleniyorum. Sizi bu tuzaklara çekmek isteyenler olacaktır. Seçimi kaybedeceklerini anladıktan sonra; türlü türlü oyunlara başvuracaklar. Asla bu tuzakların içine düşmeyin."