CHP defalarca teklif etti, AKP reddetti! Hayvanları koruma yasası, Erdoğan’ın seçim vaadi oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin 2 kez reddettiği hayvanları koruma yasasını çıkartma sözü verdi

CHP defalarca teklif etti, AKP reddetti! Hayvanları koruma yasası, Erdoğan’ın seçim vaadi oldu

Sakarya’da yavru bir köpeğe işkence edilerek öldürülmesinin ardından pek çok kişi hayvanları koruyan bir yasanın eksikliğine dikkat çekerek yapılan işkenceye tepki göstermişti. Tepkiler üzerine Tayyip Erdoğan “Hayvanları korumak sadece görev değil inancımızın da gereğidir. Hayvanlar mal değil candır. 2004’te hayvanları korumaya yönelik ilk kanunu çıkardık. Hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren hükumet tasarısını da yeni dönemde öncelikli olarak yürürlüğe koyacağız” diyerek hayvanları koruma yasası çıkaracağını vaadetmişti. Ancak  CHP’nin sokak hayvanlarını korumak için verdiği yasa tasarıları defalarca AKP ‘li vekillerce reddedilmişti.

CHP hayvanlara şiddet uygulayanlara en az iki yıl hapis istemişti

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal 2017’de, hayvanlara şiddet uygulayan ve zarar veren kişilerin hapisle cezalandırılması için kanun teklifi vermişti. Ancak AKP döneminde hayvanlara yönelik hiçbir teklif yasalaşmadı.

Ardından geçen nisanda CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hayvanlara karşı işlenen şiddet eylemlerini Meclis’e taşıdı. Tanrıkulu, hayvana şiddetin araştırılması için komisyon kurulmasını talep etti ve şiddet uygulayanların 2 yıldan az olmayacak şekilde hapisle cezalandırılmasına yönelik yasa teklifi verdi.