Suriye'den vatandaşlarına çağrı: Ülkenize dönün!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD saldırıları nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerden ülkelerine geri dönmelerini istedi.

Suriye'den vatandaşlarına çağrı: Ülkenize dönün!

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın yayımladığı açıklamada başarılı askeri operasyonlar ve uzlaşı yoluyla birçok bölgenin terörden arındırıldığı ve bunun sonucunda ülke içinde göç etmek zorunda kalan çok sayıda Suriyelinin daha önce yaşadıkları bölgelere döndüğü vurgulandı.

Suriye'nin, vatandaşlarının can ve mal güvenliklerinin yanı sıra onurlu yaşam ve temel gereksinimlerini karşılama sorumluluğu olduğunu belirten yetkili kaynak; insani yardım örgütlerinin ve uluslararası toplumun bu sorumluğa destek vermesini ve yurtdışındaki Suriyelilerin vatanlarına gönüllü olarak dönmesi için gerekli olan katkıyı sunmalarını istedi.

Kaynak açıklamasında 'Suriye halkının çıkarlarını savunduklarını iddia eden uluslararası toplum ve uluslararası kurumların Suriye ve halkına karşı uyguladıkları tek taraflı yaptırımları kaldırma sorumluluklarını da üstlenmeleri gerektiğini' ifade etti. 

Kaynak, bu yaptırımların Suriyelilerin daha iyi bir yaşam amacıyla yurtdışına çıkmalarına yol açan sebeplerden biri olduğunu vurguladı.

suriye sana