Filipinler Devlet Başkanı: Tanrının varlığını kanıtlayan biri çıkarsa, istifa edeceğim

Filipinler Devlet Bakanlığı Sözcüsü Harry Roque geçmişte bir rahibin cinsel tacizine uğradığını itiraf eden Rodrigo Duterte'nin din konusunda fikrini dile getirme hakkı bulunduğunu söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı: Tanrının varlığını kanıtlayan biri çıkarsa, istifa edeceğim

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, daha önce “Tanrı aptaldır” sözleriyle tepki çekmişti. Sputnik’in abcNEWS’ten aktardığı habere göre, 73 yaşındaki Duterte, dün memleketi Davao'da düzenlenen bilim ve teknoloji etkinliğinin açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, sadece vaftizle arınıldığına inanılan ilk günahın mantığını sorgulayan Duerte, “Herhangi biri 'Tanrı'nın varlığını, onu gördüğünü ve onunla konuştuğunu' kanıtlarsa derhal istifa edeceğim” dedi.

Duterte, geçen günlerde de Tanrı için ‘aptal’ ifadesini kullanmıştı. Filipinler Devlet Başkanının yorumları, nüfusun büyük bölümü Roman Katolik olan ülkede tartışmalara neden oldu. Muhalifler, Hristiyan din adamları, hatta bazı siyasi müttefikleri Duterte'nin açıklamalarını tepkiyle karşıladı.

Filipinler Devlet Bakanlığı Sözcüsü Harry Roque ise geçmişte bir rahibin cinsel tacizine uğradığını itiraf eden Rodrigo Duterte'nin din konusunda fikrini dile getirme hakkı bulunduğunu söyledi.

rodrigo duterte harry roque tanrı