Soma Holding patronu Alp Gürkan beraat etti!

301 ișçinin yașamını yitirdiği Soma Katliamı'na dair davada iki gün önce ertelenen karar duruşmasında kararlar açıklandı.

Soma Holding patronu Alp Gürkan beraat etti!
301 ișçinin yașamını yitirdiği Soma Katliamı'na ilișkin açılan davada karar duruşması bugün görüldü. Evrensel'den Fırat Turgut'un aktardığına göre, davada patron Can Gürkan ve genel müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı. Madenci yakınları karara tepki gösterdi.

Soma Katliamı davasında kararın açıklanması beklenen pazartesi günü, mahkeme bașkanı bir heyet üyesinin rahatsızlığını gerekçe göstererek kararı çarşamba günü açıklayacağını duyurdu. Duruma tepki gösteren madenci aileleri ve avukatlar ise adalet nöbeti bașlatarak iki gün boyunca Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi durușma salonu önünde bekleyișe geçti.

Bugün, sabah erken saatlerde polis, durușma salonunun önünün boșaltılmasını istedi. Aileler, avukatlar ve ailelerin destekçileri bariyerlerin dıșına çıktı.

Polis durușma salonuna giden güzergahta, salona yakın bi yerde arama noktası kurdu. Durușma, saat 09.00'da başladı.

KARARLAR AÇIKLANDI

* Sanık Can Gürkan'ın taksirle öldürme suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, ayrıca 3 yıl maden ișletme ișinden men edilmesine, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

* Sanık Ramazan Doğru'nun taksirle öldürme ve yaralama suçunu ișlediğinden 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teșdiden 22.5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

 

* Sanık Akın Çelik'in taksirle öldürme ve yaralama suçunu ișlediğinden 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teșdiden 22.5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, 6'da 1 oranında indirim yapılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

* Sanık İsmail Adalı'nın taksirle öldürme ve yaralama suçunu işlediğinden 15 yıl hapis ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22,5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

* Sanık Ertan Ersoy'un taksirle öldürme ve yaralama suçunu işlediğinden 15 yıl hapis ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22,5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, altıda bir oranında indirim yapılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

AİLELER TEPKİLİ

Kararı duyunca fenalașan madenci aileleri ambulanslara alındı.

Cezaların taksirden verilmesi nedeniyle avukatlar, "Karar heyetinize aittir, biz ailelerin yanındayız" diyerek ailelerin bulunduğu alana geçti. Aileler heyete tepki gösterirken heyet salonu terk etti. Heyetin salonu terk etmesi üzerine Avukat Can Atalay, "O kararı yüzümüze okuyacaklar. Buradayız" dedi.

 

Ailelerin bir kısmı durușma salonunun dıșına çıkarak "301 kișiyi öldürdüler bunlar. Çocuklarımızın azraillerine bu kadar ceza veriyorlar" diyerek duruma isyan etti.

soma katliamı soma beraat alp gürkan