Rahiplerin binden fazla çocuğu taciz ettiği ortaya çıktı

''Gerçek sayının, kayıtları kaybolan çocuklar ve ihbarda bile bulunmaktan korkanlarla binlerce olduğuna inanıyoruz."

Rahiplerin binden fazla çocuğu taciz ettiği ortaya çıktı

ABD'nin Pensilvanya Eyaleti'nde Yüksek Mahkeme'nin yayımladığı bir Büyük Jüri Raporu'nda Katolik Kilisesi'nde son 70 yılda binden fazla çocuğun taciz edildiği belirtildi ve 300'den fazla din adamı suçlandı.

BBC Türkçe'nin haberine göre yetkililer, soruşturma sonucu altı psikoposluk bölgesindeki çocuk tacizlerinin üzerinin kilise tarafından sistematik bir şekilde örtüldüğünün saptandığı açıkladı.

18 aylık soruşturmanın ardından hazırlanan raporda "Kilisenin kendi kayıtlarından binin üzerinde istismara maruz kalan çocuk kimliği tespit edildi. Gerçek sayının, kayıtları kaybolan çocuklar ve ihbarda bile bulunmaktan korkanlarla binlerce olduğuna inanıyoruz" denildi.

Raporda "Hepsi tacizcileri ve her şeyin ötesinde kiliseyi korumayı tercih eden üst düzey kilise yetkilileri tarafından bir kenara itildi" denirken, iddiaların örtbas edilmesi için verilen uğraş neticesinde vakaların çoğunun artık soruşturulamayacağı söylendi; ancak yetkiller, soruşturma devam ettikçe daha fazla sayıda resmi suçlama yapılabileceği uyarısında bulundu.

 

TACİZE MARUZ KALANLAR, KENDİLERİNE UYUŞTURUCU VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

Raporda yüzlerce rahibin ismi açıklanırken, isimlerinin açıklanmasının anayasal haklarını ihlal ettiğini öne süren bazı rahiplerin isimleri listeden çıkartıldı.

Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro düzenlediği basın toplantısında, bu isimleri yeniden listeye koymak için uğraştıklarını söyledi.

Shapiro "Kilise yetkilileri sürekli ve bilinçli bir şekilde tacizi eşek şakası, güreşme ve uygunsuz davranış diye tanımladılar. Bunların hiçbiri değildi. Tecavüz de dahil çocukların cinsel taciziydi" dedi.

Raporda ayrıca eskiden Pittsburgh Psikoposu olan Washington DC Başpsikoposu Kardinal Donald Wuerl, taciz olaylarının gizlenmesinde oynadığı rol nedeniyle eleştirildi.

Raporun yayımlanmasından önce kendisini savunan Wuerl, yazılı bir açıklama yaptı ve "tacize maruz kalanları düşünerek ve gelecekte bu tür olayların yaşanmasının önlenmesi için özenle çalıştığını" söyledi. Wuerl ayrıca "Bu rapor kilisenin yaptığı büyük hataları kabul etmesi ve bunlar için af dilemesi için bir uyarı olacaktır" dedi.

Tacize maruz kalanlar, kendilerine uyuşturucu verildiğini veya başka bir şekilde manipüle edildiklerini söyledi. Bazıları, anlattıklarına inanmayan ailelerinden dayak yediklerini belirtti.

çocuk taciz din rahip