Berat Albayrak: Avro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor

Berat Albayrak Fransa Ekonomi Bakanı ile bir araya geldi.

Berat Albayrak: Avro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Paris'te Fransa Ekonomi Bakanı Bruno La Maire ile bir araya geldi. Albayrak iki ülke arasındaki ticaret hacminin 14 milyar avrodan 20 milyara çıkarılmasını hedeflediklerini söylerken dolar yerine avro ile ticareti geliştirmeye de işaret etti.

Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımların ele alındığı bildirildi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ilk sözü alan La Maire, öncelikle ABD'nin Türkiye ve Avrupa'ya yönelik haksız yaptırımların görüşüldüğünü belirtti.

La Maire, "Türkiye'deki durumun istikrara kavuşması Avrupa ve Türkiye'deki herkesin çıkarına. Türkiye'nin mümkün olan her türlü araçla yapısal reformlara devam etmesi hayati önemde. Bu yüzden Fransa ve Türkiye görüşmeleri çok önemli bir görüşmeydi" ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak, "Sıcak bir ortamda başbaşa ve heyetlerarası geçen görüşme"de ABD'nin Türkiye ve AB'ye yönelik siyasi motivasyonla atılan yaptırımların görüşüldüğünü belirtti. Bakan Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

"İki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık. Fransa bu sağlıksız adımlar karşısında dostluğunu esirgemedi. İki ülke arasındaki 14 milyar avroluk ticaret hacmini 20 milyar avroya çıkarmayı konuştuk.

Atılan adımlar Amerika'nın itibarını zedelediği gibi yalnızlaştırdı. Dolar, küresel ticarette güvenilir bir enstrüman olma özelliğini kaybetti. Avro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor."

Albayrak, anlaşmaya uymayan vergilerin Dünya Ticaret Örgütü'ne taşınması konusunu da ele aldıklarını belirterek "Birlikte hareket etmek iki ülkenin çıkarına olacağı çok açıktır. İran konusunu konuştuk. Türkiye bölgedeki istikrarlı liman olan çok nadir ülkelerden biridir. Bugün bir kez daha bunu ortaya koyduk ki Amerika ve İran konusunda da aynı şekilde düşünüyoruz ve birlikte hareket etme kararı aldık" dedi.

berat albayrak dolar avro fransa bruno la maire