İlber Ortaylı: Açlık kapıda, kıtlığı bolluğa çevirmeniz mümkün değil

İlber Ortaylı 'Tarlada ve bahçede yetiştirileni iyi değerlendirmek ve asıl tüketiciye uygun fiyatlı devretmek gerekir, bu bile siyasi tercih meselesi değildir, doğru olanı yapmak ve ona göre örgütlenmek gerekiyor.' dedi

İlber Ortaylı: Açlık kapıda, kıtlığı bolluğa çevirmeniz mümkün değil

Hürriyet yazarı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin yakın zamana kadar sebze ve meyve cenneti olduğunu belirterek, 1980 sonrası iktidarlar tarafından tarımda destekleme politikasının körü körüne terkedildiğini, kayırmacılık yapıldığını bu nedenle Türkiye'nin  meyvelerini toplayamadığına dikkati çekti. Ortaylı, Bursa ovasını hatırlatarak,  "Şehirleşme ve endüstrinin yarattığı tahribatı gördünüz, bugün artık o eski Bursa şeftalisini bulamıyorsunuz" dedi. 

Açlık kapıda

Kaymakam, belediye reisi, il tarım müdürü gibi memurlardan oluşan taşra idaresi çiftçinin ürettiğiyle nihai alıcının temasını ayarlamıyor. İnsanlar çok ucuza elden çıkarabildiği ürünü toplamamayı tercih etmeye başladılar ve öte yandan şehirlerdeki pazarlarda insanlar aynı ürünü pahalı olduğu için alamıyorlar. Ziraatta arz-talep, serbest piyasa kurallarına bırakılamaz. Burada sosyalizan laflar etmeye lüzum yok. Vahşi bir pazar mekanizmasının hiç uğramaması gereken alandır. Yeryüzünün büyük iklim değişiklikleriyle mücadele ettiği bu asırda açlık tehlikesi kapıdadır. Kıtlığı, kimya sanayinin bulguları ve müdahalesiyle bolluğa çevirmemiz mümkün değil. Tarlada ve bahçede yetiştirileni iyi değerlendirmek ve asıl tüketiciye uygun fiyatlı devretmek gerekir, bu bile siyasi tercih meselesi değildir, doğru olanı yapmak ve ona göre örgütlenmek gerekiyor.

Yazının tamamı için tıklayın 

ilber ortaylı açlık