Veteriner Hekimler Odası'ndan şarbon açıklaması: Durum kötüye gidiyor!

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necati Bozkurt uyarı yaptıkları halde önlem alınmadığını belirterek 'Maalesef yeterli olmadı, daha kötüye gidiyor" dedi.

Veteriner Hekimler Odası'ndan  şarbon açıklaması: Durum kötüye gidiyor!

İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), 4 ilde görülen şarbon hastalığıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

İVHO Yönetim Kurulu Üyesi Necati Bozkurt  geçmiş yıllardaki şarbon hastalıklarına dikkat çekerek şunları söyledi: “2014 yılında ülkemizde 101 şarbon vakası görüldü. Bütün Avrupa Birliği ülkelerinde bu sayı 23 olarak karşımıza çıkmıştı. Özellikle Kurban Bayramı’nda olan hayvan hareketliliği bu vakaların artmasına neden oldu. Biz bayramdan önce yaptığımız basın açıklamasında da buna dikkat çekmiş ve şarbonu risk olarak belirtmiştik. Buna rağmen önlemler maalesef yeterli olmadı giderek ve daha kötüye gidiyor. Sadece şarbon değil diğer hastalıklarda da tüm önlemlerin alınması gerekiyor.”

 

şarbon Necati Bozkurt İstanbul Tabip Odası İTO İstanbul Veteriner Hekimler Odası İVHO Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği KLİMİK